Niedziela, 28 lipca 2024

imieniny: Aidy, Innocentego, Marceli

RSS

Są chętni? Byli!

17.03.2009 00:00
Ekspert zachęcał rolników do starania się o dotacje na działalność gospodarczą na wsi.

Na spotkanie z wicedyrektorem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyszło kilkadziesiąt osób. Dowiedzieli się, jak można zmienić się z rolnika w biznesmena.

Spotkanie w formie szkolenia dotyczyło ubiegania się o dofinansowanie w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013. Zorganizowało je starostwo, a fachowca od funduszy pomógł ściągnąć radny powiatowy Henryk Panek. ARiMR podzieli pieniądze na „Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw” oraz „Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej”. Niestety z tych form dofinansowania nie mogą skorzystać rolnicy z Raciborza, bo dotyczą one tylko obszarów wiejskich (dlatego gdy przedstawiciel Agencji spytał, czy są chętni na składanie wniosków, zebrani odpowiedzieli: byli). „Miastowi” mogą o te same zadania aplikować do Kapitału Ludzkiego, ale tam chętnych jest już znacznie więcej.

Aby otrzymać dotację potrzebny jest rolnikowi przede wszystkim pomysł na jedną z 270 wymienionych w przepisach rodzajów działalności, biznesplan, a także zaświadczenie, że nie jest on w pełni ubezpieczony w KRUS. Program kierowany jest bowiem bardziej do tych mieszkańców wsi, którzy nie utrzymują się wyłącznie z pracy na roli. Firmy transportowe, budowlane lub zakład fryzjerski to przykładowe formy zarobkowania dla gospodarzy. Można jednak zdecydować się na coś bardziej oryginalnego np. szkółkę jazdy konnej, gdzie dotacja obejmie zakup koni i pojazdu do ich przewozu, ale już nie kurs dla instruktora. Z Agencji pozyskać można od 100 do 300 tys. zł na „mikroprzedsiębiorstwa“ – kwota uzależniona jest od miejsc pracy, które przyszły przedsiębiorca utworzy i utrzyma w swojej firmie. W „Różnicowaniu…” dotacja jest niższa (do 100 tys. zł), ale i nie trzeba tworzyć nowych etatów.

Henryk Kolasa, ekspert z Częstochowy, wyjawiał raciborzanom kruczki związane z wnioskowaniem o dotacje z Unii. – Przy agroturystyce można rozbudować i przebudować dom pod wynajem pokoi, ale już nie damy pieniędzy na nadbudowę – zaznaczał.

Do końca marca na stronie www.arimr.gov.pl oraz witrynie ministerstwa rolnictwa pojawią się wnioski do pobrania dla tych, co chcą aplikować w programie „Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw”. Drugi projekt zacznie się na początku maja.

(ma.w)

  • Numer: 11 (883)
  • Data wydania: 17.03.09