Niedziela, 28 lipca 2024

imieniny: Aidy, Innocentego, Marceli

RSS

To już koniec

24.02.2009 00:00
Historia rodu Paliców z Markowic.

Omówiliśmy w naszej historii rodu z Markowic kilka pokoleń. Jedni wybrali opcję niemiecką, inni polską. Nieważne jakiej się jest narodowości. Ważne jakim się jest człowiekiem.

Rodzina rozrosła się w Polsce, ale zwłaszcza w Niemczech gdzie pozostało więcej jej przedstawicieli. Stryjek Rudolf postarał się zebrać prawie wszystkie familijne adresy Paliców. Przypomnijmy, że wszystkich rodzin o nazwisku Palica jest w Polsce ok. 700. Zawsze myślałem, że nazwisko jest pochodzenia góralskiego (np. Galica itp.), ale dziś trudno mi określić etymologię nazwy. Wiadomo, iż w gwarze śląskiej ma swe znaczenie. I czasem dla zabawy mówiłem dzieciakom, że magnetowid wyposażony jest w cztery palice, a rakieta balistyczna uzbrojona w osiem palic nuklearnych, zaś w jednym takim aucie to miałem wiecznie kłopoty z uszczelką pod palicą. Tak więc jak widać mają palice wielostronne zastosowanie. Zastanawia mnie jednak fakt, że najwięcej jest Paliców w rejonie Radzynia Podlaskiego i we Wrocławiu, bo ich liczna obecność w rejonach śląskim czy nowotarskim wydaje się bardziej zrozumiała. Może ktoś kiedyś przeprowadzi badania i dokona analizy pochodzenia i rozmieszczenia Paliców w Polsce. Na koniec – dziękuję Redakcji i Czytelnikom za uwagę.

Michał Palica

  • Numer: 8 (880)
  • Data wydania: 24.02.09