Niedziela, 28 lipca 2024

imieniny: Aidy, Innocentego, Marceli

RSS

Stop ukrytym ciężarom

14.10.2008 00:00
W Rudach powstanie wydzielone miejsce do ważenia samochodów ciężarowych.

Przeładowane pojazdy wielkogabarytowe to prawdziwa plaga w gminie. Problem wielokrotnie był poruszany na sesjach Rady Miejskiej. – Pytałem prawnika, czy można karać kierowców na podstawie dokumentów, nie ważąc tych samochodów. Okazało się, że nie. Auto musi być zważone, a najbliższa taka waga, jedyna w powiecie, jest w Ponięcicach. Dlatego staramy się, aby taka możliwość była u nas, w Rudach, na rondzie obok kościoła – mówi Manfred Wrona, przewodniczący Rady Miejskiej. Poczyniono już wszelkie ustalenia z Inspekcją Transportu Drogowego z Katowic i prawdopodobnie jeszcze w tym roku rozpocznie się ważenie w Rudach. – Rozmawiałem na ten temat ze starostą i jest wstępna zgoda, że starostwo sfinansuje przedsięwzięcie – dodaje przewodniczący. Jest też chęć współpracy raciborskiej komendy policji z Inspekcją Transportu Drogowego pod względem kontroli przepisów dotyczących ładowności pojazdów. Ponadto mają się pojawić tablice informujące o tym, że w gminie ważone są samochody.

Manfred Wrona zapowiada też, że przygotowuje wniosek, aby zmienić przepisy dotyczące karania kierowców przeładowanych samochodów. – To jest jakiś absurd prawny. Po co kierować auto na wagę, skoro z samych dokumentów wynika, że jest za ciężkie? Chcę doprowadzić do zmiany uchwały i liczę na pomoc posła Henryka Siedlaczka – mówi przewodniczący. Na razie nie wiadomo, jak często waga przyjeżdżałaby do Rud. – Nie wyobrażam sobie, aby było to rzadziej niż raz w tygodniu – kończy Manfred Wrona.

(e.Ż)

  • Numer: 42 (861)
  • Data wydania: 14.10.08