Niedziela, 28 lipca 2024

imieniny: Aidy, Innocentego, Marceli

RSS

W skrócie - powiat raciborski

23.09.2008 00:00

Miasto zapłaci za fantomy
Na sesji Rady Miasta, 17 września, radni przegłosowali zmiany w budżecie, dzięki którym możliwa będzie realizacja wydatków w ramach Raciborskiego Programu Partnerstwa Lokalnego. Zakwalifikowano doń zakup fantomów do nauki udzielania pierwszej pomocy dla OSP Markowice i miejskiej obrony cywilnej oraz remont siedziby OSP Miedonia.

Ponura statystyka
Na posiedzeniu komisji radną Katarzynę Dutkiewicz zaniepokoiła statystyka dotycząca schroniska dla bezdomnych zwierząt, zawarta w informacji o przebiegu wykonania budżetu miasta za pierwsze półrocze. W wyniku chorób lub starości w tym okresie padło 59 psów i 20 kotów, a stan ogólny wyniósł 79 psów i 14 kotów. – Skąd tak duża rotacja w schronisku? – zapytała. Wiceprezydent Wojciech Krzyżek podjął się sprawdzenia tej sytuacji.

Tani obiad smakuje
Radny Zenon Sochacki ubolewał na sesji nad ograniczeniem kadry w szkolnych stołówkach. – Wydają mniej obiadów, odmawiają chętnym spoza szkoły. Był to przecież niezły dochód dla szkół. Obiady były atrakcyjne cenowo – mówił radny. – Wie pan kto do nich dopłaca? - pytał retorycznie Mirosław Lenk. – To zróbmy specjalne ceny dla klientów z zewnątrz, przecież i tak będzie to tani posiłek – zachęcał radny.

Stary szpital do przetargu
Po tym, jak nie doszły do skutku rokowania, Zarząd Powiatu Raciborskiego zdecydował 16  września o sprzedaży budynku po szpitalu przy ulicy Bema w formie przetargu. - Interesuje nas wciąż ta sama kwota, 8,5 mln zł – twierdzi starosta. Powiat nie ma już w swoich zasobach równie cennej nieruchomości. – Reszta to drobiazgi – kwituje Hajduk. Starosta przyznaje, że działka szykowana na sprzedaż jest na tyle duża, by część zajęła galeria handlowa (od strony ulicy Opawskiej) a resztę np. dom spokojnej starości.

Oświetlą, zasypią i zasieją
Boisko przy Zespole Szkolno Przedszkolnym w Markowicach zyska oświetlenie, a teren wokół budynku Raciborskiego Centrum Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych zostanie ogrodzony i zagospodarowany (zasypanie dołu, zasianie trawy, wykonanie kanalizacji deszczowej; powstanie ogródek, być może z monitoringiem). Rada Miasta zaakceptowała stosowne zmiany w tegorocznym budżecie, które umożliwią sfinansowanie tych zadań.

Masz ci kosz co 100 metrów
Przepisy gminne nakazują ustawiać w mieście kosze na śmieci w odległości 100 metrów od siebie. – Jeśli chodzi o centrum Raciborza, to dopilnujemy, by tak było jak najszybciej, ale gdyby od razu trzeba było wypełnić te przepisy w dzielnicach, to kosze nas położą finansowo. Będziemy je stawiać stopniowo – przyznał prezydent Mirosław Lenk.

Handel zamarł
Do radnej Małgorzaty Lenart zgłosili się handlowcy z ulicy Londzina, gdzie powstaje „nerka”. – Twierdzą, że ruch klientów spadł tam o jakieś 70 procent. Mówią, że poniosą największy ciężar związany z przebudową. Oczekują od miasta pomocy w utrzymaniu sklepów i usług – mówiła do prezydenta Lenart. Mirosław Lenk zapowiedział, że za 2 tygodnie dojdzie do spotkania z handlowcami z Londzina w tej sprawie.

Ludzie jeżdżą na czuja
Radny Robert Myśliwy zaproponował, by ulice Batorego oraz Starowiejską i Cegielnianą zrobić drogami z pierwszeństwem przejazdu, na czas przebudowy raciborskich rond. – Codziennie studiujemy organizację ruchu w mieście. Obserwujemy, że ludzie jeżdżą na czuja. Przeanalizujemy ten pomysł także – obiecał prezydent Lenk. 

Może byśmy tak obejrzeli
Radny Franciszek Mandrysz zapytał prezydenta, czy przed budową kolejnych bloków TBS (na Ostrogu) nie udałoby się obejrzeć ich brył przestrzennych lub wizualizacji. – Żeby uniknąć zaskoczenia mało atrakcyjnym wyglądem – stwierdził. Lenk odpowiedział, że TBS oszczędza i jedynie modyfikuje posiadane już projekty. Nowe budynki będą zatem podobne do tych, które powstały przy ulicy Opawskiej/Eichendorffa.

  • Numer: 39 (858)
  • Data wydania: 23.09.08