Niedziela, 28 lipca 2024

imieniny: Aidy, Innocentego, Marceli

RSS

Cmentarz powinien być parkiem

15.04.2008 00:00
Prof. Stanisław Nicieja, rektor Uniwersytetu Opolskiego, z wizytą w Kuźni Raciborskiej.

Prof. Nicieja przyjechał wraz z żoną do Kuźni, 9 kwietnia, na zaproszenie kuźniańskiego koła Towarzystwa Miłośników Ziemi Raciborskiej. – Profesor od początku był dla mnie autorytetem, przelał na mnie pasję do restauracji zabytkowych nagrobków, dlatego postawiłem sobie za cel sprowadzić go do Kuźni – mówi Bartosz Kozina, pomysłodawca spotkania. Stanisław Nicieja zwiedził miasto, był pod dużym wrażeniem miejscowego cmentarza oraz kamieniczek przy ul. Powstańców. Następnie w ZSOiT odbyło się spotkanie autorskie, w którym uczestniczyły m.in. władze samorządowe oraz członkowie TMZR. Kazimierz Szczepanik, dyrektor ZSOiT, tak przedstawił gościa: – Entuzjasta tego, co polskie i co nam jest bliskie. Osoba, która odkryła dla Polaka Kresy.

Stanisław Nicieja opowiadał o swoich pasjach, o zamiłowaniu do architektury cmentarnej. – Cmentarz nie powinien być blokowiskiem, ale parkiem, miejscem kontemplacji z ławeczką, gdzie każdy może przyjść, zadumać się – mówił profesor. – Taki był Łyczaków, Perl-la-chaiz i stare Powązki – dodał. Po prelekcji zostały zaprezentowane filmy prof. Niciei „Opowieści łyczakowskiego cmentarza” oraz Bartosza Koziny z przebiegu prac renowacyjnych mogiły żołnierskiej w Kuźni i kwesty na cmentarzu. Burmistrz Rita Serafin zaprosiła też gościa na obchody 750-lecia fundacji cysterskiej w Rudach.

(e.Ż)

  • Numer: 16 (835)
  • Data wydania: 15.04.08