Niedziela, 28 lipca 2024

imieniny: Aidy, Innocentego, Marceli

RSS

Zbiornik się uchował

19.02.2008 00:00
Na rządowej liście projektów mających otrzymać unijne wsparcie bez konkursu utrzymał się zbiornik Racibórz.

To dobra wiadomość, bo rząd PO postanowił zweryfikować listę tzw. projektów kluczowych przygotowaną przez PiS, obejmującą aż 850 planowanych inwestycji o wartości 37,5 mld euro. Lista została znacznie skrócona. Z 75 projektów zgłoszonych z województwa śląskiego zostało 41, a wśród nich zbiornik przeciwpowodziowy Racibórz.

Przygotowania do oczekiwanej od ponad stu lat budowy idą pełną parą. – Prezes Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej podjął decyzję o utworzeniu we Wrocławiu jednostki koordynującej realizację projektu ochrony przeciwpowodziowej w dorzeczu Odry. Kierować nią będzie prof. Janusz Zalewski. W ramach tego projektu przebudowany zostanie Wrocławski Węzeł Wodny i powstanie zbiornik Racibórz Dolny. Decyzja ta umożliwia rozpoczęcie finansowania inwestycji ze środków Banku Światowego. W sprawie budowy zbiornika Racibórz Dolny Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej przedstawił wojewodzie śląskiemu harmonogram działań na najbliższe miesiące – informuje biuro prasowe wojewody.

Do końca kwietnia, jak zapewniają w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach określi areał gruntów niezbędnych do pozyskania pod budownictwo zamienne dla mieszkańców wsi Nieboczowy i Ligota Tworkowska, na terenie których powstanie zbiornik Racibórz Dolny oraz zleci opracowanie koncepcji urbanistycznej nowej osady, która powstanie w uzgodnieniu z gminą Krzyżanowice i mieszkańcami Nieboczów i Ligoty Tworkowskiej. Ponadto RZGW wystąpi do gminy Lubomia o zmianę planu zagospodarowania przestrzennego. Pozwoli to na zawarcie umów wstępnych z mieszkańcami o przeniesieniu do nowej osady.

Prowadzone będą negocjacje z gminami dotyczące odtworzenia infrastruktury i nabycia gruntów gminnych dla potrzeb tej inwestycji. Do końca 2008 r. zostanie wykonany nowy, niezbędny do uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach inwestycji, raport oddziaływania na środowisko. Do końca lutego RZGW i Urząd Gminy w Lubomi przedstawią wojewodzie listę zmian legislacyjnych koniecznych do przeprowadzenia formalnych procedur związanych z budową zbiornika.

Tydzień temu pisaliśmy o problemach z wykupem i wywłaszczeniem gruntów, głównie we wsi Bieńkowice. Rolnicy chcą godziwej rekompensaty w ziemi. Władze mają nadzieję, że wszelkie negocjacje i procedury zakończą się do końca roku. Z początkiem 2009 r. możliwe będzie wystąpienie o pozwolenie na budowę.

Przypomnijmy, że zbiornik Racibórz powstanie w trzech etapach: część lewobrzeżna, prawobrzeżna i zapora czołowa. Całkowita pojemność wyniesie ok. 185 mln m sześc. Ograniczy to wpływ Odry i Nysy Łużyckiej na tworzenie przez te rzeki fal powodziowych, będących przyczyną powstania wielkich zniszczeń w czasie powodzi stulecia w 1997 r.

(waw)

  • Numer: 8 (827)
  • Data wydania: 19.02.08