Niedziela, 28 lipca 2024

imieniny: Aidy, Innocentego, Marceli

RSS

Tydzień szachowych zmagań

22.01.2008 00:00
Rywalizacja szachistów w SP nr 4.

Siedem pierwszych dni ferii szachiści spędzili w atmosferze zaciętej walki, w której nie zawiedli zarówno doświadczeni, jak i młodzi miłośnicy tej dyscypliny.

Organizowany cyklicznieTurniej Szachowy o Puchar Prezydenta Miasta Racibórz rozpoczął się 12 stycznia. Miejscem rozgrywania spotkań była aula SP 4. Zakończenie turieju, na którym obecna była zastępca prezydenta Ludmiła Nowacka, odbyło się 19 stycznia. W zakończeniowym przemówieniu prezydent wyraziła zdziwienie dużą frekwencją i zainteresowaniem młodych szachowych adeptów oraz potrzebę dbania nie tylko o rozwój fizyczny, lecz także umysłowy. W czasie trwania turnieju zawodnicy uczcili minutą ciszy Roberta Fischera, geniusza szachów, mistrza świata, który zmarł w wieku 65 lat w Reykjawiku.

– W naszych zawodach rywalizowali gracze w kategoriach wiekowych, jak również w kategoriach szachowych. Od soboty do soboty, w każdy dzień rozgrywana była jedna runda. W zmaganiach wzięli udział nie tylko zawodnicy z Raciborza. Była duża grupa z Kwidzyna, Wrocławia, Kędzierzyna, Rybnika, Katowic, Warszawy. Organizowane przez nas zawody pozwalają na wspólne spotkanie się miłośników szachów, wymianę poglądów i rywalizację, która dzisiaj stała na bardzo wysokim poziomie – ocenia wice prezes klubu Silesia Racibórz, Joachim Obruśnik. – Chciałbym podziękować Urzędowi Miasta za ufundowanie części nagród, jak również za przybycie na turniej naczelnika Wydziału Oświaty i Sportu Marka Kurpisa oraz wice prezydent Ludmiły Nowackiej. Dziękuję też całemu zarządowi KSz Silesia Racibórz za pomoc przy organizacji zawodów oraz dyrektorce SP 4, Ewie Miecznikowskiej. Dzięki jej przychylności i pomocy mogliśmy zorganizować te zawody. Przepiękny wystrój auli, świąteczne dekoracje, stworzyły bardzo ładną atmosferę do rozgrywania zawodów – dodaje Obruśnik.

O sile turnieju świadczy fakt, że wśród juniorów aż 14 jest tegorocznymi finalistami Mistrzostw Polski. Wśród nich 2 raciborzan, Michał Obruśnik (rocznik 1993) i Aleksandra Wieczorek (rocznik 1994). Ogromny sukces osiągnął Michał Obruśnik, który zajął 4 miejsce i w tabeli pozostawił za sobą wielu znakomitych seniorów. Wszyscy uczestnicy podkreślali znakomitą organizację turnieju i warunki stworzone na sali gry.

Największą wytrwałością oraz umiejętnościami szachowymi, XII turnieju o Puchar Prezydenta, wykazał się zawodnik raciborskiego klubu, Zbigniew Wieczorek. – Zawsze wygranie imprezy szachowej daje niesamowite poczucie satysfakcji, ponieważ jest tydzień ciężkiej walki, w której nikt punktów nie oddaje za darmo. Ja szczególnie mam takie sentymentalne wrażenie, ponieważ dokładnie dziesięć lat temu też wygrałem ten turniej o puchar prezydenta miasta. Mam z tego powodu taką swoistą satysfakcję, że po długim okresie czasu, pomimo mojego wieku, udało mi się powalczyć z utalentowanymi, młodymi szachistami – mówi zadowolony Zbigniew Wieczorek. Według zwycięzcy kluczową partią turnieju okazała się rywalizacja z utytułowanym młodym zawodnikiem z Rybnika, Marcinem Krzyżanowskim. – Była to partia czterogodzinna, bardzo napięta, którą udało mi się wygrać po złożonych komplikacjach – komentuje Wieczorek.

– Nasz turniej gromadzi zawsze młodych, utalentowanych zawodników, którzy nie są może jeszcze tacy utytułowani, ale widać, że ci ludzie mają „papiery na granie” i wkładają w szachy dużą pracę. Jeśli młodzież poświęca cały pierwszy tydzień ferii, żeby grać w szachy, to znaczy, że motywacja u nich musi być bardzo duża. Występowało grono bardzo zdolnych dzieci, m.in. Marcin Smółka, Marcin Krzyżanowski, niewątpliwie Angelika Dziodzio. Moim zdaniem objawieniem turnieju był Mateusz Wieczorek, młody junior z Raciborza, który zrobił niesamowity postęp – dodaje zwycięzca.

Pierwsza dziesiątka turnieju: 1 m. Zbigniew Wieczorek, 2 m. Marcin Krzyżanowski, 3 m. Jakub Tobolski, 4 m. Michał Obruśnik, 5 m. Tadeusz Helis, 6 m. Oleg Polishchuk, 7 m. Jacek Orzechowski, 8 m. Roman Sobczyński, 9 m. Daniel Wodecki, 10 m. Marian Wodzisławski. W turnieju startowało 66 zawodników.

(asr)

  • Numer: 4 (823)
  • Data wydania: 22.01.08