Niedziela, 28 lipca 2024

imieniny: Aidy, Innocentego, Marceli

RSS

Arka Bożek słabo znany

22.01.2008 00:00
17 stycznia w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Raciborzu prof. Danuta Kisielewicz przybliżała raciborzanom postać Arka Bożka.

– Gdy zapytałam kiedyś studentów pochodzących z Raciborza o Arka Bożka, to usłyszałam, że był to jakiś działacz. Ale co to za działacz? Teraz przed jego pomnikiem stawiają butelki i tyle, a na ten pomnik to on nie zasługuje. Wtedy stwierdziłam, że trzeba coś z tym zrobić, by wiedza o tej postaci była większa. Stąd właśnie książki mu poświęcone – zaczęła swój wykład prof. Danuta Kisielewicz, prodziekan Wydziału Historyczno-Pedagogicznego Uniwersytetu Opolskiego, autorka książek „Arkadiusz (Arka) Bożek na forum Rady Narodowej Rzeczpospolitej Polskiej” i „Arka Bożek (1899-1954) działacz społeczno-polityczny Śląska Opolskiego”.

W sali raciborskiej uczelni zgromadzili się przede wszystkim studenci kierunków historycznych, ale nie tylko. Prof. Danuta Kisielewicz mówiła zarówno o działalności politycznej, jak i życiu prywatnym pochodzącego z Markowic działacza. Dzięki jej opowieściom raciborzanie mogli dowiedzieć się więcej o postaci, którą większość mieszkańców naszego miasta kojarzy jedynie z pomnika stojącego przy ul. Opawskiej.

(JaGA)

  • Numer: 4 (823)
  • Data wydania: 22.01.08