Niedziela, 28 lipca 2024

imieniny: Aidy, Innocentego, Marceli

RSS

Ziemia Święta i Medjugorje

08.01.2008 00:00
Wycieczki organizowane w raciborskiej Płoni stały się już tradycją. W zeszłym roku grupa chętnych wzięła udział w dwóch wyprawach zorganizowanych przez franciszkanów: w czerwcu zwiedzili Chorwację, a w listopadzie Ziemię Świętą. W tej chwili organizatorzy planują kolejne podróże.

– Wiadomo już, że 30 czerwca wyruszymy ponownie do Ziemi Świętej – mówi Henryk Szramowski, który uwielbia podróżować, o czym świadczy ilość odwiedzonych przez niego europejskich państw, było ich w sumie siedemnaście.

Na przełomie maja i czerwca planowana jest również kolejna podróż do Chorwacji. W wyprawach mogą wziąć udział wszyscy, którzy wcześniej zgłoszą chęć uczestniczenia. – Ostatnio do Ziemi Świętej pojechało 90 osób. Ja nie mogłem jechać, dlatego nie mogę się już doczekać czerwcowego wyjazdu. Byłem natomiast w Chorwacji. Głównym celem naszej wyprawy było Medjugorje, tam mieliśmy nocleg. Poza tym zwiedziliśmy Sarajewo, Dubrownik, wodospady Kravica i Makarską Riwierę, gdzie poza zwiedzaniem było plażowanie. Przejeżdżaliśmy też przed Budapeszt, stolicę Węgier. Była to niezwykle piękna i udana wyprawa – wspomina Henryk Szramowski.

Wycieczka do Ziemi Świętej obfituje w równie liczne atrakcje. – Obejmuje ona miejscowości od Jerozolimy po Betlejem. Zwiedzimy też Nazaret, Górę Mojżesza, zobaczymy rzekę Jordan, w której odbywał się chrzest Chrystusa i będziemy mogli wykąpać się w Morzu Martwym – zapowiada przyszyły uczestnik wyprawy. Nowością w tym roku ma być wyprawa do Syrii – Jordanii, która potrwa 12-14 dni i będzie kosztować ok. 1400 dolarów. Koszt wycieczki do Ziemi Świętej to ok. 1030 dolarów i 350 zł, a do Chorwacji ok. 500 zł i 100 euro. Opłata obejmuje już dojazd, wyżywienie, kwaterunek i wejścia. Do Chorwacji jedzie się autokarem, natomiast do Ziemi Świętej lecą samolotem z Warszawy. – Gdy jest dużo osób z Raciborza organizowany jest autokar, który dowozi uczestników do Warszawy – wyjaśnia Henryk Szramowski. Chętni mogą kontaktować się z ojcem Janem z parafii pw. św. Paschalisa.

(JaGA)

  • Numer: 2 (821)
  • Data wydania: 08.01.08