Niedziela, 28 lipca 2024

imieniny: Aidy, Innocentego, Marceli

RSS

Trwałe i eleganckie

08.08.2006 00:00
Klinkier jest produktem całkowicie naturalnym, do jego produkcji używa się wysokiej jakości odmian odpowiednio sezonowanej gliny.
Cegły klinkierowe mogą być szkliwione lub angobowane, czyli pokryte jeszcze przed wypalaniem specjalną, szlachetną glinką, która po wypaleniu nadaje cegle charakterystyczny mat. Mogą być pełne lub drążone. Mają małą nasiąkliwość, poniżej 6%, są więc bardzo odporne na złe warunki atmosferyczne. Nie zmieniają koloru pod wpływem światła i są niepalne. Na rynku jest ich mnóstwo. Różnią się wymiarami, kolorami i kształtem.
 
Cegłę klinkierową należy zamawiać jednorazowo, bowiem partie pochodzące z kolejnych dostaw mogą nieznacznie różnić się odcieniem. Cegły dostarczone na plac budowy należy chronić przed zabrudzeniem i szkodliwym wpływem warunków atmosferycznych.
 
Jeśli decydujemy się na budowanie z cegieł lub kształtek klinkierowych, to należy zapomnieć o stosowaniu zaprawy murarskiej przygotowywanej na placu budowy. Użyć należy jedynie zapraw, przeznaczonych do współpracy z elementami klinkierowymi. Takim materiałem jest zaprawa murarska Atlas z trasem do Klinkieru. To gotowa sucha mieszanka, produkowana na bazie najwyższej jakości spoiwa cementowego, wypełniaczy kwarcowych i dodatków uszlachetniających. W swoim składzie zawiera tras, czyli minerał pochodzenia wulkanicznego, ograniczający możliwość wykwitów na wymurowanej powierzchni. Zaprawa odznacza się wysokim stopniem plastyczności. Jest ona wyrobem wodo- i mrozoodpornym. Zaprawa dostępna jest w sześciu kolorach: beżowym, ceglastym, ciemnobrązowym, szarym, ciemnoszarym i grafitowym. Jest łatwa i wygodna w użyciu. Przygotowanie jej to wymieszanie w odpowiedniej proporcji aż do uzyskania jednolitej konsystencji. Nadaje się do użycia tuż po wymieszaniu, a należy ją wykorzystać w ciągu około 3 godzin.
 
Czym zatem różni się murowanie z tradycyjnych elementów ceramicznych od kształtek klinkierowych? Przede wszystkim czystością pracy. Tradycyjne pustaki czy cegły ceramiczne z reguły pokrywamy tynkiem, więc jeśli „coś” się na nich pojawi po murowaniu, to i tak zostanie zamaskowane.
 
Ponadto klinkier w porównaniu z tradycyjną ceramiką jest co prawda bardzo mało nasiąkliwy, ale za to ma bardzo duży potencjał kapilarny, przez co znacznie łatwiej przenosi na swoją powierzchnię to, co wniknie w niego z zaprawy od środka. Czyli jest znacznie bardziej podatny na zjawisko powstawania wykwitów niż zwykła cegła ceramiczna.
 
Sposób użycia zaprawy powinien być zgodny z technologią wykonywania prac murarskich z zastosowaniem cegieł, bądź płytek klinkierowych. Należy więc uwzględnić zarówno warunki atmosferyczne, w których prowadzone są roboty, jak i warunki, w których przebiega proces wiązania i wysychania zaprawy. Wszelkie prace należy prowadzić w temperaturze od +5 do +30 st. C.
 
(A. Dydycz – Grupa Atlas)
  • Numer: 32 (747)
  • Data wydania: 08.08.06