Niedziela, 28 lipca 2024

imieniny: Aidy, Innocentego, Marceli

RSS

Muzyka zaklęta w starych murach

01.08.2006 00:00
Już po raz 11 w ukrytym wśród lasów Sanktuarium Matki Boskiej Pokornej odbywa się cykl koncertów „Muzyka w starym opactwie”.
Organizatorami Festiwalu Muzyki Organowej są Parafia Wniebowzięcia NMP w Rudach i Studium Muzyki Kościelnej w Gliwicach. Nawiązuje on do wielkich tradycji muzycznych zakonu cystersów. Koncerty odbywają się raz w miesiącu, w niedzielne popołudnia, od maja do października.  23 lipca w rudzkim sanktuarium wystąpiła Mariola Brzoska. Zagrała kompozycje Buxtehude, Jana Sebastiana Bacha, Goetzego, Hoppego, Amfta, Brosiga i Durufle. Mariola Brzoska jest dyrektorem Diecezjalnej Szkoły Organistowskiej II stopnia oraz Instytutu Muzyki Kościelnej w Gliwicach, pełni też funkcję organistki i prowadzi scholę liturgiczną w swojej rodzinnej miejscowości Zawadzie Książęcej. Staram się nie grywać tego samego repertuaru, ciągle poszukuję czegoś nowego. Wynikiem tych poszukiwań jest np. to, że w dzisiejszym repertuarze znaleźli się kompozytorzy śląscy - wyznaje Mariola Brzoska.
 
Pięknie został wpleciony element muzyki śląskiej - mówił po koncercie ks. Bogdan Kicinger, organizator festiwalu. Ta, która została podczas zawieruchy wojennej trochę zagubiona, jest dzisiaj pomału odkrywana przez wielu organistów. Ci kompozytorzy w Kościele tworzyli i z Kościoła czerpali inspirację. Dzięki temu poznajemy też korzenie naszej śląskiej kultury muzycznej, która była, moim zdaniem, pod koniec XIX w. i na początku XX w. wyższa niż dzisiaj - dodaje ks. Kicinger.
 
Elżbieta Skrypnik
Bardzo dobre jest to, że rozdają programy przed koncertem, wtedy się wie kto i co gra. Kolekcjonuję te programy i od trzech lat przyjeżdżam na wszystkie koncerty, od maja aż do listopada.
 
Krystyna Jeleniewicz
Przyjechałam do kuzynki w odwiedziny i bardzo chciałam  przyjść na koncert. Bardzo lubię muzykę organową, przyjemnie się czegoś takiego słucha.
 
Celina Miłek
Na koncercie jestem pierwszy raz i bardzo mi się podoba, bo lubię muzykę poważną, organową.  Jestem z Bogucic a przedostatni kompozytor, Karol Hoppe, ma grób w tej miejscowości. Cieszę się, że mogłam poznać jego muzykę.
 
(e.Ż)
  • Numer: 31 (746)
  • Data wydania: 01.08.06