Niedziela, 28 lipca 2024

imieniny: Aidy, Innocentego, Marceli

RSS

Prawie jak... studenci

18.07.2006 00:00
Pięcioro zdolnych uczniów z SP im. Wawrzynka zajęło 4 miejsce w finale XVIII Międzynarodowej Parafiady Dzieci i Młodzieży. Odbyła się na początku lipca w Warszawie.
Wojciech i Alicja Zawada, Adrianna Mieloch, Katarzyna Grzesik i Damian Depta, przygotowani przez nauczycielkę Justynę Drzymałę, wzięli udział w programie „Moja Mała Ojczyzna”. Jest to część autorskiego projektu „Ruch rzeźbi umysł, serce i ciało”, realizowanego przez Stowarzyszenie Parafiada przy udziale Pijarskiego Centrum Edukacyjnego Stanisława Konarskiego. W pierwszym etapie konkursu przygotowali album o swojej gminie, natomiast w drugim - prezentację multimedialną o województwie, która zajęła pierwsze miejsce i zapewniła im udział w finale. Nagrodą był 9-dniowy pobyt całej grupy w Warszawie, sfinansowany przez organizatorów „Parafiady”.
 
Na etap finałowy składała się prezentacja sceniczna własnego regionu i test z wiedzy o Warszawie. W rywalizacji uczestniczyło 120 uczniów z 5 województw. Uczniowie z Kuźni zajęli wysokie czwarte miejsce. Dzieci dały z siebie wszystko, mimo iż były najmłodsze ze wszystkich grup, a poziom był naprawdę wysoki - mówi Justyna Drzymała. Wszystko odbywało się na terenie Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Mieszkaliśmy w akademiku, a podczas testu dzieci siedziały w dużej auli uniwersyteckiej i miały okazję poczuć się jak dorośli studenci, którzy zdają swój pierwszy ważny egzamin.
 
W trakcie pobytu w stolicy nie zabrakło też czasu na zwiedzanie. Kuźnianie odwiedzili m.in. Łazienki, Wilanów, Teatr Wielki, muzea, Starówkę. Spotkali się też z prymasem Polski kardynałem Józefem Glempem podczas Apelu Maryjnego Młodych, który, podobnie jak uroczysta msza inauguracyjna, był transmitowany przez TV Polonia.
 
Nagrodą za zajęcie 4 miejsca w etapie finałowym programu „Moja Mała Ojczyzna” jest dofinansowanie 60 % kosztów kolonii na Mazurach każdego z dzieci.
 
(e.Ż)
  • Numer: 29 (744)
  • Data wydania: 18.07.06