Niedziela, 28 lipca 2024

imieniny: Aidy, Innocentego, Marceli

RSS

Listy do redakcji

23.05.2006 00:00
Dotyczy PKS-u w Raciborzu.
Chciałbym przedstawić taką sprawę dotyczącą PKS-u w Raciborzu.Otóż chodzi mi o ceny biletów na różnych trasach. Podam dwa przypadki, z którymi się zetknąłem całkiem niedawno. 1. Trasa Krzyżanowice - Racibórz... odległość 17 km (tak pisze na bilecie) - koszt biletu 5.10 pln. 2. Trasa Kuźnia Raciborska - Racibórz......odległość 21km (dane z biletu) - koszt biletu 4.80 pln. Dziwi mnie to wszystko, gdyż przy biletach miesięcznych pojawiają się dość duże różnice w cenach, a ceny w stosunku do odległości są nieproporcjonalne.
 
Odpowiedź:
W nawiązaniu do treści listu Waszego czytelnika Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Raciborzu Sp. z o.o. informuje, iż ceny biletów na kierunkach obsługiwanych przez naszą Spółkę są ustalane w oparciu o dwa kryteria:
 
- kosztowe, na które składają się wszystkie koszty prowadzenia działalności przewozowej,
- rentowność - frekwencję pasażerów na linii.
 
Linia do Kuźni Raciborskiej jest jedną z najlepszych naszych linii. Dochody z tego kierunku zapewniają nam właściwą rentowność linii, co pozwala na stosowanie nieco niższych cen biletów jednorazowych i miesięcznych. Pozostałe kierunki ze względu na różne wypełnienie w autobusach oraz niską rentowność niektórych kursów mają nieco wyższe ceny biletów, ale tylko na poziomie zapewniającym pokrycie kosztów utrzymania danej linii.
 
Ceny biletów miesięcznych ustalane są także na podstawie podobnej analizy, a nieproporcjonalne różnice cen w zależności od odległości wynikają głównie z rentowności na najdalszych odcinkach linii, gdzie koszt przejazdu autobusu rośnie wraz ze zmniejszającą się frekwencją.
Mamy nadzieję, iż przedstawione przez nas kryteria ustalania cen wyjaśnią zaistniałą sytuację.
 
Z poważaniem Kazimierz Kitliński Prezes Zarządu
  • Numer: 21 (736)
  • Data wydania: 23.05.06