Niedziela, 28 lipca 2024

imieniny: Aidy, Innocentego, Marceli

RSS

Bezpieczne szczepienia

23.05.2006 00:00
Podczas prac rolnych, w ogrodzie i na działce, kiedy najczęściej dochodzi do skaleczeń i zabrudzenia rany ziemią można zarazić się tężcem.
Jedyną metodą jej zapobiegania tej groźnej choroby są szczepienia przeciwtężcowe - bardzo skuteczne, a zarazem bezpieczne.
 
Szczepienie przeciw tężcowi jest obowiązkowe w przypadku dzieci. Niemowlęta szczepi się już w 6 tygodniu życia. Można wybrać szczepionkę skojarzoną, która chroni naraz przed ponad pięcioma chorobami, dzięki czemu dziecko otrzymuje mniej wkłuć i związanego z tym bólu. U noworodków śmiertelność w przypadku zakażeń tężcem wynosi 90 procent. W Polsce zapadalność na tę chorobę znacznie się zmniejszyła, dzięki wprowadzeniu szczepień obowiązkowych. Najczęściej chorują natomiast osoby starsze, u których przebieg choroby jest bardzo ciężki i często kończy się zgonem. Aby uchronić osobę dorosłą przed zachorowaniem, konieczne jest powtarzanie podawania dawek tej szczepionki w odpowiednich odstępach czasu w ciągu całego życia, nie rzadziej niż co 10 lat. Najczęściej szczepi się dorosłych w sytuacji zagrożenia, po urazie. Jest to jedna z rutynowych czynności wykonywanych przez chirurga przy zaopatrywaniu ran. Podaje się wówczas ludzką immunoglobulinę tężcową lub antytoksynę tężcową. Jeśli ktoś chciałby zaszczepić się profilaktycznie, musi o to poprosić lekarza. Szczepionkę można bowiem kupić wyłącznie na receptę - mówi lek. med. Zbigniew Wierciński, specjalista chirurgii dziecięcej.
 
(e)
  • Numer: 21 (736)
  • Data wydania: 23.05.06