Niedziela, 28 lipca 2024

imieniny: Aidy, Innocentego, Marceli

RSS

Wszyscy skorzystają

23.05.2006 00:00
Raciborskie Przedsiębiorstwo Komunalne otrzymało prestiżowe wyróżnienie za działalność na rzecz zbierania odpadów wtórnych.
Raciborskie Przedsiębiorstwo Komunalne otrzymało prestiżowe wyróżnienie za działalność na rzecz zbierania odpadów wtórnych. To zasługa wszystkich mieszkańców gminy - przekonuje Elżbieta Nowara, wiceprezes PK.
 
Uroczysta gala odbyła się 11 maja w Warszawie. Okazję do przyznania wyróżnienia stanowił jubileusz 5-lecia funkcjonowania w Polsce systemu odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych oraz wprowadzenia w tym zakresie unormowań prawnych. Przedsiębiorstwo zostało wyróżnione spośród 116 zakładów, zrzeszonych w firmie Rekpol Organizacja Odzysku. To jedna z większych organizacji tego typu w Polsce. Skupia wokół siebie podmioty, prowadzące recykling - mówi E. Nowara. Wśród nich są zarówno małe zakłady jak i międzynarodowe koncerny.
 
Raciborska firma od początku notuje systematyczny wzrost w pozyskiwaniu odpadów wtórnych. W 1997 r. zebrała 9,5 tony stłuczki szklanej i niecałą tonę makulatury, podczas gdy rok temu było ich już odpowiednio 404 tony i prawie 200 ton. Zbierany jest też plastik oraz baterie. Wzrasta świadomość społeczeństwa co do potrzeby segregowania odpadów wtórnych. Z edukacją w tym zakresie staramy się dotrzeć już do dzieci, poprzez akcje organizowane w przedszkolach i szkołach. Działalność tę prowadzimy wspólnie z gminą - przyznaje E. Nowara. Przedsiębiorstwo przystąpiło do konkursu na zbiórkę stłuczki szklanej, ogłoszonego przez Rekpol. Stawką jest nagroda pieniężna. Uzyskane w ten sposób fundusze mają zostać przeznaczone na zakup kolejnych pojemników i worków do segregowania odpadów. Co z tego będą mieli mieszkańcy? Oszczędności w opłatach za wywóz śmieci. Bez względu na to, ile zbiorą materiałów wtórnych, płacą tylko za wywóz odpadów komunalnych. Wydłuża się też czas funkcjonowania wysypisk śmieci, dzięki czemu nie trzeba inwestować w budowę kolejnych - przekonuje wiceszefowa PK. Przyznaje, że idealnym rozwiązaniem byłaby segregacja nie tylko ze względu na materiał, lecz także na jego kolor, jak w przypadku szkła i plastiku. Zdaje sobie jednak sprawę, że jest to trudne zadanie, chociażby pod względem braku miejsca w gospodarstwach domowych na osobne przechowywanie tylu różnych rodzajów odpadów. Mamy prośbę do mieszkańców, by nie zakręcali plastikowych butelek i w miarę swoich możliwości zbierali zakrętki oddzielnie. Przyspieszy to proces recyklingu - apeluje Elżbieta Nowara.
 
(Adk)
  • Numer: 21 (736)
  • Data wydania: 23.05.06