Niedziela, 28 lipca 2024

imieniny: Aidy, Innocentego, Marceli

RSS

Dioda uciszy peceta

09.05.2006 00:00
Można samemu wyciszyć swój głośny komputer. Jak to zrobić radzi handlowiec z „Ramzes Computer” Jarosław Turlejski.
Wyciszanie głośnych komputerów polega na redukowaniu obrotów ich wentylatorów i stosowaniu materiałów wytłumiających. Jeśli chodzi o redukcję obrotów wentylatora to wszystkie metody polegają na zasilaniu wentylatora obniżonym napięciem. Uzyskać można to m.in. przez zastosowanie Diody Zenera bądź oporników lub reduktorów napięcia - paneli kontrolnych. Poniżej przedstawiamy pokrótce te metody, szczegóły znajdą Państwo na stronie ramzescomputer.pl
 
Dioda Zenera
 
To metoda bezpieczna i łatwa dla początkującego elektronika. Diody Zenera nawet gdy ulegną uszkodzeniu działają jak zwykły drucik - płynie przez nie nominalny prąd 12V i nie ma obaw, że wentylator zatrzyma się. Montuje się ją zaporowo (czyli w kierunku przeciwnym do przewodzenia, kreseczką w stronę źródła zasilania). Przykładowo: chcemy wentylator puścić na napięcie 8V, liczymy 12V minus 8V – to 4V i stosujemy Diodę Zenera 3V9 (3.9V).
 
Wlutowujemy ją w czerwony przewód wentylatora i teraz dociera do niego napięcie 8.1V.
 
W przypadku standardowych wentylatorów komputerowych nie musimy wyliczać mocy diody, bo 1.3W będzie odpowiednia. Przy większych wentylatorach, o dużej mocy (podana jest na naklejce zasłaniającej łożysko) zastosujemy diodę o mocy około 3W.
 
Panele, reduktory i Maty
 
To estetyczne rozwiązanie zapewniające efektowny wygląd i możliwość precyzyjnego sterowania obrotami wentylatorów. Panele regulacyjne dodatkowo podają temperaturę z kilku miejsc na kolorowym wyświetlaczu. Ceny tych elementów zaczynają sie od 18 zł dla reduktorów napięcia i około 180 zł dla rozbudowanych paneli sterujących.
 
Do wytłumienia obudowy posłużą nam np. maty bitumiczne dostępne w sklepach motoryzacyjnych. Mają grubość około 2 mm i są samoprzylepne. Można też użyć maty korkowej lub gąbki czopowej. Wytłumienie co prawda zwiększy ciężar obudowy komputera, ale uszczelni ją i zabezpieczy przed kurzem. Przy wykładaniu wnętrza obudowy materiałem musimy pamiętać o jej prawidłowej wentylacji.
 
(oprac. m)
  • Numer: 19 (734)
  • Data wydania: 09.05.06