Niedziela, 28 lipca 2024

imieniny: Aidy, Innocentego, Marceli

RSS

Kolekcja Matejki

13.09.2005 00:00
Na tę wystawę miasto czekało trzy lata. „Matejko kolekcjoner” pochodzi ze zbiorów Muzeum Narodowego - Domu Matejki w Krakowie. Już od 9 września, w Muzeum przy ul. Gimnazjalnej, można zobaczyć ponad 150 cennych eksponatów.
Dom Matejki jest najstarszym muzeum biograficznym w Polsce. Zaczął się tworzyć tuż po jego śmierci - w 1893 r. W 1904 stał się oddziałem Muzeum Narodowego w Krakowie. Gromadzi pamiątki związane z życiem Jana Matejki, jego twórczością, rodziną, oraz prywatną kolekcję artysty, gdyż z zamiłowania był wielkim zbieraczem. Pozyskuje je do tej pory. W 2002 r. znaleziono sporo rzeczy w zbiorach prywatnych, które udało się nabyć za niewygórowane kwoty. Były to m.in. przedmioty liturgiczne.
 
Matejko znany jest głównie jako malarz. Tylko nieliczni wiedzą o jego innych wielorakich zainteresowaniach. Na wystawie w Raciborzu prezentowane prace - zaprojektowana przez niego na przykład biżuteria czy stroje - są przełomowymi. W 1875 r. wydał nakładem własnych środków finansowych album, gdzie na dziesięciu tablicach litograficznych dokumentuje z wieloma detalami przemiany zachodzące z polskim stroju. Stanowi to cenne kompendium wiedzy historycznej.
 
Będzie można zobaczyć też bogatą kolekcję ubiorów i tkanin, zgromadzonych przez Matejkę, m.in. strój turecki z XIX w., który przywiózł na pamiątkę trzymiesięcznego pobytu w Turcji. Są też buty, biżuteria i inne drobiazgi - dodatki do strojów, a także przedmioty rzemiosła artystycznego. Kolekcja ta ułatwiała mu później malowanie, bowiem odwzorowywał niektóre rzeczy na swoich obrazach.
 
Zwiedzający wystawę znajdą część poświęconą malarstwu monumentalnemu artysty - oryginalne szkice i rysunki oraz projekty do polichromii kościoła Mariackiego. Będą też reprodukcje obrazów.
 
Racibórz czekał tak długo na tę wystawę, ponieważ jesteśmy w stanie przygotować zaledwie dwie, góra trzy wystawy wyjazdowe w ciągu roku - mówi Marta Kłak-Ambrożkiewicz, kustosz z Muzeum Narodowego w Krakowie, od dwunastu lat zajmująca się wyłącznie ekspozycjami o tej tematyce. Jest komisarzem wystawy w Raciborzu.
 
Ekspozycja, z uwagi na to, że jest bardzo cenna, będzie we wzmożony sposób chroniona - poddana całodobowemu monitoringowi i przez całą dobę znajdująca się pod czujnym okiem osoby dozorującej. W raciborskim Muzeum pozostanie do 30 listopada. Na czas wystawy przygotowało ono specjalną ofertę edukacyjną dla młodzieży szkolnej, z której warto skorzystać. Prowadzone będą lekcje muzealne: „Życie i twórczość Jana Matejki”, „Historia Polski w twórczości Jana Matejki” oraz „Matejko kolekcjoner”.
 
Ewa Halewska
  • Numer: 37 (673)
  • Data wydania: 13.09.05