Niedziela, 28 lipca 2024

imieniny: Aidy, Innocentego, Marceli

RSS

Eurofakty

18.06.2003 00:00
  • Od 20 do 25 maja delegacja z SP na Ostrogu w składzie dyrektor Beata Stępień, nauczyciele Jolanta Piskoń i Sylwia Nowakowska oraz dwójka uczennic przebywała w Sztokholmie w ramach edukacyjnego projektu europejskiego „Sokrates Comenius 1”. Wizyta była podsumowaniem trzyletniej współpracy szkół berlińskiej, sztokholmskiej i polskiej. Szkoły złożyły projekty na kolejne trzy lata. Do grupy współpracujących placówek w przyszłym roku dołączyłaby szkoła z Irlandii. Całość jest finansowana ze środków Unii Europejskiej. 
  • „Młodzież w Europie” - pod takim hasłem 2 czerwca w Gimnazjum nr 2 odbyło się spotkanie, podczas którego młodzi Polacy i Czesi z Zakladni Skoly w Opawie wymieniali się spostrzeżeniami na temat korzyści i obaw płynących z wejścia do UE. W ramach „Transgranicznej szkoły słowa i obrazu” odbyły się warsztaty plastyczne prowadzone przez Renatę Głaszczyk. To przedsięwzięcie dofinansowuje Euroregion Silesia. Pod kierunkiem Lidii Kutrowskiej odbył się spektakl edukacyjny „Chemia bez tajemnic”. W ramach akcji „Młodzi głosują” odbyło się szkolne referendum. TAK powiedziało 72 proc. z 330 głosujących.
  • Dwójka nauczycieli Gimnazjum nr 5 - Z. Bednarska, Joanna Nowak gościły w partnerskiej Paul-Werner-Gesamtschule z Cottbus. Dyskutowano o projektach, które w ramach współpracy będą realizowane przez obie szkoły. Dojdzie do wymiany uczniów i współpracy gazetek szkolnych. Poruszane będą kwestie mniejszości narodowych.
  • W Urzędzie Marszałkowskim w Katowicach odbyło się posiedzenie inaugurujące działalność Rady Konsultacyjnej Biura Regionalnego Województwa Śląskiego w Brukseli. Działa ona w oparciu o umowę zawartą 22 października 2002 r. pomiędzy Województwem Śląskim a Śląskim Związkiem Gmin i Powiatów.
  • Euroregion Silesia przyjmuje już wnioski do Wspólnego Funduszu Małych Projektów w ramach Programu Współpracy Przygranicznej Phare Polska-Czechy 2001. Szczegóły na stronie www.euroregion-silesia.pl. Termin składania wniosków upływa 4 sierpnia.
  • W Sali Sejmu Śląskiego odbyło się doroczne forum sołtysów Województwa Śląskiego, zorganizowane przez zarząd Województwa Śląskiego i Śląską Izbę Rolniczą. Wzięli w nim udział przedstawiciele ponad stu gmin. Mowa była głównie o efektach realizacji w województwie programu Unii Europejskiej SAPARD, dedykowanego rozwojowi rolnictwa oraz poprawie wiejskiej infrastruktury oraz ochronie i powiększaniu obszarów leśnych z wykorzystaniem unijnych funduszy strukturalnych. 
  • W Krzyżanowicach po raz kolejny odbyło się spotkanie gmin partnerskich. Na zaproszenie wójta Leonarda Fulneczka przyjechały władze węgierskiej Ratki, niemieckiego Seeshaupt oraz czeskich, powiatu Märkische w Północnej Nadrenii Westfalii oraz czeskich Szylerzowic, Haci i Piszcza. 31 maja złożono kwiaty pod tablicami upamiętniającymi wizytę w Krzyżanowicach Beethovena i Liszta. W kościele parafialnym odbył się koncert. Wcześniej Niemcy i Węgrzy odwiedzili Górnośląskie Centrum Kultury i Spotkań im. Eichendorffa w Łubowicach.
  • Numer: 25 (584)
  • Data wydania: 18.06.03