Niedziela, 28 lipca 2024

imieniny: Aidy, Innocentego, Marceli

RSS

W skrócie - powiat raciborski

11.06.2003 00:00
  • Ciekawie zapowiadają się tegoroczne Dni ks. Stefana Pieczki. W tym roku impreza potrwa dwa dni. 18 czerwca o godz. 13.00 w auli szkoły wyższej odbędzie się sesja naukowa pt. „Ksiądz Stefan - pedagog i wychowawca”. O godz. 17.00 na zamku rozpocznie się Festiwal Piosenki Ambitnej „Jedność w prawdzie”. Rozpocznie się mszą świętą, po której zostaną wręczone Medale im. Ks. Prałata Stefana Pieczki. Początek samego koncertu przewidziano na godz. 19.00. Wystąpi m.in. Marzena Korzonek, Katarzyna Gierszewska i zespół Miraż. 19 czerwca na stadionie OSiR o godz. 15.00 rozegrany zostanie mecz księża kontra samorządowcy, lekarze i przedsiębiorcy. Dwie godziny później na zamku rozpocznie się koncert „Pojednanie”. Gwiazdą wieczoru będzie Mieczysław Szcześniak. Szczegóły na plakatach i w kolejnym numerze „NR”.
  • 21 czerwca o godz. 17.00 Raciborskie Centrum Kultury zaprasza do sali widowiskowej Strzechy przy ul. Londzina na koncert na harfę celtycką w wykonaniu Luizy Harasim-Grzelki. Słowo wstępne Sylwester Grzelka. Wstęp wolny. Dla dwóch osób, które jako pierwsze dodzwonią się do Redakcji w środę 11.czerwca o godz. 12.00 mamy nagrody w postaci dwóch płyt kompaktowych z udziałem artystki.
  • Do 20 czerwca Urząd Miasta przyjmuje oferty firm budowlanych, zainteresowanych dokończeniem budowy kolektora sanitarnego relacji Ostróg-Markowice oraz kanalizacji rozdzielczej w dzielnicy Obora. W zakresie robót znajdzie się również przywrócenie nawierzchni dróg, pod którymi położono kanalizację, o łącznej powierzchni ponad 4736 m kw. Przypomnijmy, że prac tych w terminie nie wykonała firma Tak-Bud. Urząd był więc zmuszony ogłosić przetarg na wyłonienie wykonawcy zastępczego. W ogłoszeniu o przetargu zastrzeżono, że prace mają się zakończyć do 15 sierpnia. Obora przedstawia obecnie opłakany widok. Przez ulice trudno przejechać. Po deszczach zamieniają się one w grzęzawiska.
  • Euroregion Silesia przyjmuje już wnioski do Wspólnego Funduszu Małych Projektów w ramach Programu Współpracy Przygranicznej Phare Polska-Czechy 2001. Szczegóły na stronie www.euroregion-silesia.pl. Termin składania wniosków upływa 4 sierpnia.
  • 12 czerwca odbędzie się kolejna sesja Młodzieżowej Rady Miasta.
  • Daniel Siedlok wygrał konkurs na stanowisko dyrektora Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Markowicach. Dotychczasowa dyrektor Maria Kampka przechodzi na emeryturę. Wybrano też nowych dyrektorów przedszkoli; w „12” przy ul. Bema jest nią Wiesława Wieczorkowska, w „13” przy ul. Kochanowskiego Beata Wawrzynek, zaś w „20” przy ul. Polnej Janina Fedorowicz.
  • Od 13 czerwca będzie czynne kąpielisko Ośrodka Sportu i Rekreacji w Oborze.
  • 25 czerwca na kolejnej sesji spotkają się radni Rady Miasta.
  • 2 czerwca w Ministerstwie Edukacji Narodowej i Sportu odbyło się spotkanie władz powiatu z podsekretarz stanu Hanną Kuzińską. Tematem było finansowanie placówek oświatowych podległych powiatowi.
  • W magistracie najemcy mieszkań komunalnych mogą już zgłaszać chęć nabycia swoich lokali. Otrzymają 90 proc. bonifikaty, jeżeli nastąpi sprzedaż za gotówkę wszystkich lokali mieszkalnych w budynku lub 85 proc. w przypadku, gdy nabywcą jest najemca mieszkania w budynku będącym już własnością wspólnotą. Jeżeli chętny do wykupu mieszkania rozłoży cenę na raty, wtedy udzielona zostanie mu 60 proc. ulga. Dodatkowych informacji udzielają pracownicy Wydziału Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta Racibórz tel. 032/ 415 34 07. Ulgi będą obowiązywać przez trzy lata.
  • W dniach od 2 do 6 czerwca w murach Gimnazjum Nr 3 im. Augustyna Weltzla zorganizowano wystawę kolorowych folderów wykonanych przez uczniów polskich z G 3 oraz czeskich z Zakladni Školy w Opawie-Kylešovicach. Taka sama wystawa dojdzie do skutku w dniach od 10 do 14 czerwca we wspomnianej szkole czeskiej. Materiału ikonograficznego do kolorowych folderów dostarczyły wyniki wytężonej pracy uczniów w czasie kolejnych wycieczek po ziemi opawskiej, karniowskiej, raciborskiej, wodzisławskiej i głubczyckiej. Zgromadzony w czasie wycieczek materiał w postaci kolorowych fotografii i ilustracji posłuży także do wykonania specjalnej witryny internetowej oraz 2. wydania (poprawionego) podręcznika autorstwa Norberta Miki i Šarki Belastovej Wspólne raciborsko - opawskie dziedzictwo. Podręcznik do edukacji regionalnej - Společné racibořsko - opavské dedictvi. Příručka k regionální výuce. Całość przedsięwzięcia realizowana jest w ramach grantu przekazanego Gimnazjum Nr 3 w Raciborzu przez Euroregion „Silesia” ze Wspólnego Funduszu Małych Projektów (środki Phare) z UE.
  • 13 czerwca od godz. 10.00 do 13.00 trwać będzie koncert umuzykalniający dla uczniów klas I-III SP kończący tegoroczny sezon.
  • 3 czerwca w sali zegarowej Urzędu Miasta Racibórz odbyła się uroczystość wręczenia dowodu osobistego Wiktorowi Rudnickiemu - przybyłemu z Kazachstanu obywatelowi polskiemu, który znalazł swój nowy dom w Raciborzu.
  • 12 czerwca w Domu Kultury Strzecha odbędzie się sesja popularno-naukowa pt. „Wybitne postaci ziemi raciborskiej w XX w.”. Jej organizatorami są Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej z Gliwic, Starostwo Powiatowe, Urząd Miasta oraz Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców Województwa Śląskiego. Początek o godz. 9.00.
  • Do końca sierpnia raciborska straż miejska będzie realizować program prewencyjny „Nietrzeźwość - zero tolerancji”, dzięki któremu chce m.in. zminimalizować przypadki zakłócania ładu i porządku publicznego przez osoby nietrzeźwe wewnątrz i wokół placówek handlowych i gastronomicznych prowadzących sprzedaż napojów alkoholowych w rejonie osiedli objętych programem oraz wyeliminować spożywanie napojów alkoholowych w miejscach publicznych objętych zakazem na terenie Raciborza. Akcja związana jest m.in. ze wzrostem w okresie wiosenno - letnim zakłóceń ładu i porządku publicznego.
  • 12 czerwca o godz. 19.00 w sali Strzechy przy ul. Londzina rozpocznie się koncert zespołu Septyma z udziałem jazzowej Grupy Bez Nazwy i Tetraedru.
  • 18 czerwca RCK zaprasza do sali kameralnej przy ul. Chopina na koncert zespołu poezji śpiewanej Atlantyda. Początek o godz. 17.00.
  • 21 czerwca od godz. 17.00 trwać będzie spektakl uliczny pt. „Na długich nogach” w wykonaniu zespołu Tetraedr i grupy artystycznej Tartak z Zakładu Poprawczego. Jednocześnie odbędzie się koncert zespołu Creative. Impreza organizowana jest w czeskim Hulczynie. 22 czerwca w tym samym mieście zaprezentuje się Zespół Pieśni i Tańca Strzecha.
  • Nowości Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej filii w Raciborzu przy ul. Słowackiego: Etyczne aspekty integracji Polski z Unią Europejską; E. Pisula - Autyzm u dzieci: diagnoza, klasyfikacja, etiologia; J. Gruba - Komputerowe wspomaganie umiejętności czytania u dzieci szcześcioletnich; R. Szubański - Nadzór pedagogiczny sprawowany przez dyrektora szkoły; P. Fontaine - 10 lekcji o Europie; T. Borkowska - Pedagogika ograniczeń ludzkiej egzystencji; Historia filozofii. Wybór tekstów; Polityka społeczna na Śląsku. Wybrane problemy; M. Kunstler - Dzieje kultury chińskiej; J. Aumann - Zarys historii duchowości; W. Charemza - Nowa ekonometria; R. Maxwell - Dzieci. Alkohol. Narkotyki.
  • Numer: 24 (583)
  • Data wydania: 11.06.03