Niedziela, 28 lipca 2024

imieniny: Aidy, Innocentego, Marceli

RSS

Jesteśmy otwarci

05.02.2003 00:00
Fundacja Rozwoju Śląska oraz Wspierania Inicjatyw Lokalnych z Opola nawiąże współpracę z powiatem raciborskim.
Jesteśmy otwarci na współpracę z powiatem raciborskim - deklarował na ostatniej sesji Rady Powiatu zaproszony na nią dyrektor opolskiej Fundacji Arnold Czech, który przedstawił profil jej działania oraz korzyści, jakie może osiągnąć Raciborszczyzna.

Zasadniczymi celami działającej już dziesięć lat Fundacji Rozwoju Śląska oraz Wspierania Inicjatyw Lokalnych są: wspieranie przedsięwzięć w zakresie modernizacji i budowy urządzeń infrastruktury komunalnej, inicjatyw w zakresie modernizacji oraz zakładania warsztatów rzemieślniczych, usługowych i wspomagania rolnictwa, z jednoznaczną preferencją małych i średnich podmiotów gospodarczych, działania wspierające rozwój kultury i sztuki w postaci mecenatu nad przedsięwzięciami z tego obszaru oraz inicjowanie i pomoc w działaniach mających na celu opiekę nad zabytkami i miejscami pamięci, ważnymi dla historii Śląska.

Swoje cele realizuje ona poprzez zwrotne i bezzwrotne finansowanie inwestycji oraz przyznawanie jednorazowej pomocy finansowej. Rodzaj i wysokość pomocy materialnej, finansowej lub rzeczowej ustala się odrębnie dla każdego rozpatrywanego przypadku. Jest ona przyznawana wyłącznie wówczas, gdy zapewnione jest sfinansowanie całego przedsięwzięcia przy udziale środków własnych lub kapitału pochodzącego z innych źródeł.

Na co dzień Fundacja współpracuje ze specjalistami GWZ (Spółka do spraw Międzynarodowej Współpracy Gospodarczej) i GTZ (Niemieckie Towarzystwo do spraw Współpracy Technicznej). Ze wsparcia finansowego korzystają: gminy oraz struktury międzygminne, powiaty i województwa samorządowe, rzemieślnicy, usługodawcy, właściciele małych i średnich przedsiębiorstw, rolnicy oraz ich organizacje, przedstawiciele wolnych zawodów oraz stowarzyszenia i organizacje pozarządowe.

Najnowsza inicjatywa to utworzenie wespół z władzami województwa opolskiego Domu Europejskiego. Tworzony jest przy nim zespół specjalistów, którzy świadczyć będą pomoc merytoryczną przy pisaniu projektów i wypełnianiu skomplikowanych wniosków o przyznanie pomocy z środków unijnych. Wojewódzki ma w Brukseli swoich przedstawicieli, zaś Fundacja kooperantów. Ułatwia to zdobywanie informacji i pilotowanie starań o pomoc.

Możliwością korzystania z porad specjalistów Domu Europejskiego jest zainteresowany powiat raciborski. By stało się to możliwe musi zostać podpisana formalna umowa o współpracy. Przygotowaniem tego ma się zająć zarząd powiatu. Ofertą tanich pożyczek z pewnością będą również zainteresowani miejscowi przedsiębiorcy.

(waw)
  • Numer: 6 (565)
  • Data wydania: 05.02.03