Poniedziałek, 3 czerwca 2024

imieniny: Klotyldy, Leszka, Tamary

RSS

Księża chcą być eko!

21.09.2011 12:06 | 0 komentarzy | acz
Ostatnia aktualizacja: 21.09.2011 13:08

21 października do zabytkowego opactwa w Rudach zjechali przedstawiciele parafii z terenu całego województwa śląskiego. Księża wiedzą, że kosztowne remonty świątyń można wykonać przy wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, na spotkaniu pytano jak to zrobić.

Księża chcą być eko!
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Na spotkaniu nie zabrakło biskupa gliwickiego Jana Wieczorka, wiceministra środowiska Bernarda Błaszczyka, prezesa katowickiego funduszu Gabrieli Lenartowicz oraz Jarosława Orlińskiego z ministerstwa rozwoju regionalnego. Wystąpieniom gości przysłuchiwało się kilkudziesięciu księży ze śląskich parafii.


WFOŚIGW w Katowicach rocznie wydaje nawet 500 milionów złotych na ochronę środowiska naturalnego. Tylko 16 milionów z tej kwoty przeznaczono na obiekty sakralne. – To dużo, ale i zarazem mało – mówi Gabriela Lenartowicz, prezes WFOŚIGW w Katowicach. – Takie spotkanie jak dzisiejsze ma na celu lepsze poznanie mechanizmów pozyskania wsparcia z naszego funduszu. Interesuje nas aby świątynie obok funkcji sakralnej także stawały się coraz bardziej ekologiczne, oczywiście z zachowaniem ich piękna. To trudne obiekty choćby do temomodernizacji, ze względu na praktycznie niemożliwą izolację termiczną murów oraz dużą powierzchnię okien – tłumaczyła prezes. Mimo tych trudności WFOŚiGW w Katowicach z dobrym skutkiem stara się zatrzymać wyprodukowane ciepło w murach kościołów. Jednym ze sposobów jest tzw podwójne szklenie witraży, czyli dodawanie do nich jeszcze jednej warstwy szklanej. Ociepla się również stropy światyń. – Wiele parafii ma zabytkowe kościoły, tu wprowadziliśmy duże ułatwienia. Zgadzamy się w takich przypadkach na akceptowanie wyższych kosztów modernizacji niż przy remoncie np. szkół czy urzędów. Wszystko jest do zrobienia, pod warunkiem, że konserwator zabytków uzna to za potrzebne. Taki przejaskrawiony nieco przykład: jeśli konserwator zgodzi się na złotą blachę na ścianach, fundusz to sfinansuje – tłumaczyła z uśmiechem Lenartowicz.


Jarosław Orliński zwrócił uwagę, że choć obecne programy regionalne są już wykorzystane w 96 proc., wkrótce pojawi się szansa na kolejne pieniądze z Unii. – Chodzi o programowanie na lata 2014-2020. Walczymy o 300 miliardów złotych. Warto już teraz interesować się, na co można wykorzystać przyszłe pieniądze – mówi przedstawiciel ministerstwa.
– Chcemy pomagać parafiom choćby ze względu na liczbę wiernych, którzy korzystają z tych obiektów. Księża są nadal największymi autorytetami w naszym kraju. Dzięki państwa wsparciu nasze działania docierają do większej liczby osób, a same nasze starania nabierają nowego etycznego waloru – mówiła na spotkaniu prezes WFOŚiGW.

Nieprzypadkowo na miejsce spotkania wybrano pocysterski zespół klasztorno-pałacowy w Rudach - Ośrodek Edukacyjno-Formacyjny Diecezji Gliwickiej. Trwający od lat remont obiektu realizowany m.in. dzięki środkom unijnym, resortu kultury, EkoFunduszu i Wojewódzkiego Funduszu pozwolił ocalić ten zniszczony po drugiej wojnie światowej jeden z najcenniejszych zabytków województwa śląskiego. Pomoc finansowa WFOŚiGW w Katowicach w postaci pożyczki i dotacji w wysokości łącznie ok. 3 mln 200 tys. zł pozwoliła na sfinansowanie modernizacji gospodarki cieplnej. Najpilniejsze zadania objęły m.in. likwidację dotychczasowych źródeł ciepła, budowę preizolowanej sieci cieplnej rozprowadzającej ciepło do poszczególnych obiektów, zabudowę: pompy ciepła, węzłów cieplnych, wewnętrznej instalacji c.o., kolektorów słonecznych, a także termomodernizację przegród budowlanych oraz wymianę stolarki okiennej i drzwiowej. Druga część spotkania poświęcona była omówieniu remontu kompleksu w Rudach, jako doskonałego przykładu wykorzystania zewnętrznych środków.
(acz)

Czytaj więcej w najnowszym numerze Nowin Raciborskich

 

Ludzie:

Gabriela  Lenartowicz

Gabriela Lenartowicz

Poseł na Sejm RP