Niedziela, 19 maja 2024

imieniny: Iwa, Piotra, Celestyna

RSS

Nie tylko kopalnie i elektrownia, czyli na czym opiera się rybnicki rynek pracy

05.03.2024 06:59 | 3 komentarze | żet

O tym jak zmienia się rynek pracy, jaką rolę odgrywają na nim przedsiębiorstwa z branży IT, a także o szkoleniach, które są korzystne dla pracowników i pracodawców rozmawiamy z Anną Michalczyk - dyrektorką Powiatowego Urzędu Pracy w Rybniku.

Nie tylko kopalnie i elektrownia, czyli na czym opiera się rybnicki rynek pracy
- Rybnicki rynek nakierowany jest na tzw. zawodowców, czyli osoby posiadające określony zawód – najlepiej na poziomie szkoły branżowej i średniej technicznej - mówi Anna Michalczyk, dyrektorka Powiatowego Urzędu Pracy w Rybniku.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Jakie są perspektywy dla rynku pracy w Rybniku na kilka lat do przodu? Co można by było doradzić młodzieży, która za kilka miesięcy będzie wybierać szkołę średnią i kierunek kształcenia?

- Wybierając szkołę, a co za tym idzie przyszły zawód, uczniowie powinni kierować się posiadanymi zdolnościami, predyspozycjami, zainteresowaniami, możliwościami psychofizycznymi, planami odnośnie miejsca zamieszkania oraz ofertą docelowego rynku pracy. Rybnicki rynek nakierowany jest na tzw. zawodowców, czyli osoby posiadające określony zawód – najlepiej na poziomie szkoły branżowej i średniej technicznej (m.in. kierowcy, spawacze, budowlańcy, sprzedawcy, fryzjerzy, technicy mechatronicy, mechanicy samochodowi). Dla osób z wykształceniem inżynierskim oferta pracy jest ograniczona. Pracy należy szukać w większych miastach, w których bardzo często jest ona związana z delegacjami na terenie Polski, Europy, a nawet świata. Pewną alternatywą dla ww. osób jest praca w edukacji, w charakterze nauczycieli przedmiotów zawodowych oraz praktycznej nauki zawodu. Programiści i administratorzy baz danych (z racji tego, że mogą wykonywać pracę zdalnie) są poszukiwani przez pracodawców. Występuje duży deficyt w zawodach medycznych m.in.: lekarze, pielęgniarki, położne, fizjoterapeuci i masażyści. Jest także duże zapotrzebowanie na pracowników służb mundurowych oraz na pracowników ds. rachunkowości, w tym na samodzielnych księgowych. Uczniowie powinni bacznie obserwować, jakie są planowane inwestycje i jakie firmy będą otwierane w Rybniku oraz w regionie, bo od tego w znacznym stopniu będą zależeć możliwości ich zarobkowania.

- Czy przedsiębiorstwa związane z tzw. nowymi technologiami, m.in. informatyczne, to w Rybniku znaczący pracodawcy?

- W Rybniku swą działalność z zakresu IT prowadzi kilkanaście spółek oraz kilkadziesiąt firm, które w zakresie swej działalności wskazują również usługi w tym obszarze. Firmy te poszukują pracowników posiadających specjalistyczne umiejętności. Powiatowy Urząd Pracy w Rybniku wspiera rozwój branż nowych technologii w Rybniku i powiecie rybnickim, m.in. poprzez dofinansowanie kursów potrzebnych do podjęcia pracy oraz kształcenia ustawicznego pracodawców i pracowników. Jednym z priorytetów wydatkowania środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS) w 2024 roku jest właśnie wsparcie kształcenia ustawicznego w związku z zastosowaniem w firmach nowych procesów, technologii i narzędzi pracy oraz wsparcie w zakresie umiejętności cyfrowych. Celem działania PUP Rybnik jest jak największe wsparcie rozwoju ww. firm, aby stały się one znaczącymi pracodawcami na naszym lokalnym rynku pracy. Osoby, które zamierzają uruchomić firmę z tego sektora również mogą skorzystać ze wsparcia urzędu pracy.

- Czy tak niskie bezrobocie jak obecnie, stanowi wyzwanie dla pracodawców w pozyskiwaniu nowych pracowników?

- Tak, przy obecnym 2,7% bezrobociu, pracodawcy nadal wymagają od przyszłych pracowników konkretnych kompetencji i umiejętności. Niedopasowanie kwalifikacji bezrobotnych do wymogów pracodawcy, utrudnia tej grupie powrót lub wejście na rynek pracy. Powiatowy Urząd Pracy w Rybniku ma możliwość doposażenia kandydatów do pracy w odpowiedni kurs, sfinansowania koniecznych studiów podyplomowych czy też uzyskania właściwych uprawnień bądź licencji. Lokalni pracodawcy też mogą liczyć na nasze wsparcie. Temu celowi służą środki Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS). Urząd Pracy może sfinansować kształcenie ustawiczne pracodawców i pracowników do wysokości 80% kosztów, a w przypadku mikroprzedsiębiorstw 100%, nie więcej jednak niż 300% przeciętnego wynagrodzenia.

Procesy rekrutacyjne w zakładach pracy realizowane są z wykorzystaniem wszelkich możliwych sposobów (kontakt osobisty, telefoniczny, poprzez e-mail, media społecznościowe). Urząd pracy wspiera pracodawców realizujących nabory pracowników, od standardowych działań rekrutacyjnych, poprzez organizację targów pracy, jarmarków czy giełd pracy.

Jestem przekonana, że bogata oferta wsparcia wychodząca naprzeciw zmieniającym się oczekiwaniom zarówno pracodawców jak i osób bezrobotnych pozwala nam efektywnie reagować na zachodzące zmiany i postrzegać nas jako skuteczną organizację.