Czwartek, 16 maja 2024

imieniny: Andrzeja, Jędrzeja, Adama

RSS

Biskup Paweł Stobrawa odprawił mszę świętą z okazji 800-lecia Krowiarek. Mówił, że to wioska zbudowana na mocnym fundamencie wiary [ZDJĘCIA]

29.10.2023 12:35 | 0 komentarzy | KuKi, d

Krowiarki w powiecie raciborskim świętują w tym roku jubileusz 800-lecia. Częścią obchodów była msza święta, którą odprawił emerytowany biskup pomocniczy Paweł Stobrawa z Diecezji Opolskiej. - Patrząc na wasze umiłowanie tej wioski i świątynię, troskę o nią, przyznam, że w tę jubileuszową uroczystość z dumą i radością patrzę na was tutaj zgromadzonych - mówił podczas homilii.

Biskup Paweł Stobrawa odprawił mszę świętą z okazji 800-lecia Krowiarek. Mówił, że to wioska zbudowana na mocnym fundamencie wiary [ZDJĘCIA]
- Wasze pokolenie stało się dziedzicem pięknej i bogatej historii waszej miejscowości - podkreślił emerytowany biskup pomocniczy opolski podczas kościelnych uroczystości
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Dziedzice bogatej historii

Duchowny w homilii mówił: mieszkańcy tej ziemi bardzo dosłownie przejęli się Bożym poleceniem: „Czyńcie sobie ziemię poddaną”. - 800 lat temu zostały prawdopodobnie stworzone pierwsze struktury, które budowano na mocnym fundamencie według ewangelicznej przestrogi, że dom zbudowany na piasku, nie ostoi się, gdy nadejdą wichry i nawałnice - powiedział. Oceniał, że tym silnym fundamentem dla ówczesnych mieszkańców Krawarza było życie religijne skupione wokół kolejno budowanych kościołów.

- W ciągu 800 lat na pewno nie brakowało różnych nawałnic – politycznych, ideologicznych, religijnych. Zmieniały się nazwy tej miejscowości, zmieniał się język, którym się ludzie posługiwali. A ta wioska istnieje do dzisiaj, bo była zbudowana na mocnym fundamencie, na Bogu samym - mówił w krowiarecki kościele pw. Narodzenia NMP.

Biskup Stobrawa stwierdził, że jubileusz jest dobrą okazją, aby uczcić pamięć tych, którzy przez 800 lat byli związani z Krowiarkami.

Ponadto wskazał, że ta uroczystość jest wielkim wyróżnieniem. Posługując się językiem Ewangelii, powiedział: „Wielu proroków i sprawiedliwych pragnęło ujrzeć to, na co wy patrzycie, a nie ujrzeli”. - Wasze pokolenie stało się dziedzicem pięknej i bogatej historii waszej miejscowości - podkreślił duchowny.

Świętowanie w wielu odsłonach

Krowiarki po raz pierwszy pojawiły się na kartach historii w łacińskim dokumencie z 1223 roku gdzie zanotowana zostały pod staropolskimi formami „Caravar” oraz Karawar. W łacińskim dokumencie z 1228 roku wieś została zanotowana w formie Kravar wydanym przez Kazimierza I Opolskiego.

W 2023 roku z okazji 800-lecia wsi zorganizowano koncert z udziałem Krzesimira Dębskiego, a wcześniej świętowanie zainaugurowano w miejscowej szkole podstawowej. 23 października odprawiono uroczystą mszę świętą. Po popołudniu rada sołecka i rada parafialna zaprosiły na prelekcję ks. prof. dr. hab. Norberta Widoka na temat początków Krawarza (16.00). Na 17.30 zaplanowano Koncert Gminnej Orkiestry Dętej Gminy Krzyżanowice. Ta część była finałową odsłoną jubileuszu. 

Zobacz również: