Wtorek, 21 maja 2024

imieniny: Kryspina, Wiktora, Jana

RSS

Wójt Kornowaca mówi, że samorządy w Polsce stoją przed zadaniem zabezpieczenia wkładu własnego, by nie oddać rządowych dotacji [WYWIAD]

05.09.2023 07:00 | 2 komentarze | mad

Z wójtem Grzegorzem Niestrojem rozmawiamy o strzelaninie do przystanków w Rzuchowie i Kornowacu, smrodzie, na który skarżą się mieszkańcy Kobyli, wyzwaniach, przed którymi stoi najmniejszy samorząd w powiecie raciborskim oraz realizowanych zadaniach inwestycyjnych, w tym tych historycznych dla tej gminy, jak budowa kanalizacji i gminnego ośrodka kultury. Rozmawia Dawid Machecki.

Wójt Kornowaca mówi, że samorządy w Polsce stoją przed zadaniem zabezpieczenia wkładu własnego, by nie oddać rządowych dotacji [WYWIAD]
- Mieszkańcy mogą czuć się bezpiecznie. Monitoring, który mamy na naszych obiektach i który posiadają także osoby prywatne na swoich nieruchomościach, pozwala szybko dojść do tego, kto wyrządza szkody lub zagraża bezpieczeństwu na naszych drogach i obiektach - mówi wójt Grzegorz Niestrój, kiedy pytamy o bezpieczeństwo w kontekście wiat przystankowych, które stłuczono przy użyciu wiatrówki
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

– A jak jest z gazyfikacją gminy?

– Polska Spółka Gazownictwa, po przejęciu przez Orlen, zmieniła plany dot. gazyfikacji. Nam udało się jeszcze dopiąć do końca inwestycję, która była w zeszłorocznym portfelu i w Rzuchowie w październiku ruszy budowa gazociągu.

– Wiem, że mieszkańcy czekają na to.

– Tak. W Rzuchowie od kilku lat mocno pracowaliśmy, aby do tej inwestycji doszło. Została sprawdzona pod względem ekonomicznym, później zaprojektowana. A teraz będzie realizacja, którą zajmie się firma INSTAL – TECH z Raciborza. Przypomnę, że dotąd zgazyfikowane zostały sołectwa: Kornowac i Pogrzebień.

– Urząd też chcecie zgazyfikować.

– Tak, w zasadzie już kończymy. Myślę, że przed sezonem grzewczym ruszymy. Przygotowujemy się też do aplikowania o środki na instalację OZE w budynku urzędu.

– Przejdę do oświaty. Od przyszłego roku nie będzie klasy 7 w podstawówce w Kornowacu. Dlaczego?

– Zakończył się okres przejściowy w związku ze zmianami oświatowymi, z likwidacją gimnazjów w kraju. Chodzi więc o zmiany, które pozwoliły do sierpnia tego roku uczniom z sołectw Kobyla, Pogrzebień i Rzuchów uczęszczać do Szkoły Podstawowej w Kornowacu. Od 1 września 2023 roku siódme klasy pozostają w szkołach macierzystych.

– Zmieszczą się ci uczniowie w tych placówkach?

– Mieliśmy problem w Kobyli, bo modernizacja tej szkoły została przeprowadzona w czasie, kiedy obowiązywał jeszcze stary system oświatowy, czyli klasy 1-6. Powstało wówczas sześć klas i świetlica. W czasie tegorocznych wakacji przeprowadziliśmy drobny remont, w trakcie którego powstały dwie nowe klasy. Więc jesteśmy przygotowani.

– A co z nauczaniem języka niemieckiego jako mniejszości? Jak zmiany z poziomu rządu, który obciął środki w tym zakresie, odbiły się na najmniejszej gminie powiatu raciborskiego?

– Uchroniliśmy się przed zwolnieniami nauczycieli. Ubolewamy nad tym, że środków do gmin spływa mniej. W efekcie tego nasi uczniowie mają mniej godzin języka mniejszościowego.

– Niektóre samorządy dołożyły środków ze swojego budżetu. Gmina Kornowac się na to jeszcze nie zdecydowała. Dlaczego?

– Nas na to na dzień dzisiejszy niestety nie stać.

Ludzie:

Grzegorz Niestrój

Grzegorz Niestrój

Wójt gminy Kornowac.