Piątek, 17 maja 2024

imieniny: Sławomira, Paschalisa, Weroniki

RSS

Rogów wyruszył do Częstochowy. "Chcemy doświadczyć cudu łaski" [ZDJĘCIA]

26.08.2023 09:14 | 7 komentarzy | FK

W sobotni poranek rozpoczęła się XXI Piesza Pielgrzymka z Rogowa do Częstochowy. Wyjście poprzedziła msza święta sprawowana w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa. 

Rogów wyruszył do Częstochowy. "Chcemy doświadczyć cudu łaski" [ZDJĘCIA]
XXI Rogowska Piesza Pielgrzymka do Częstochowy wyruszyła w sobotę rano.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Tradycyjna rogowska pielgrzymka zawsze cieszy się wielkim zainteresowaniem. 150 osób wyruszyło do Częstochowy w sobotni poranek razem z księdzem proboszczem Bernardem Rakiem. Choć do pokonania mają wiele kilometrów to na ich twarzach nie brakowało uśmiechu i radości. Idą  tworząc wspólnotę, aby doświadczyć łaski Boga.

- Zawsze jest to wielkie wydarzenie dla całej parafii, ale nie tylko, gdyż w pielgrzymce biorą również osoby z okolicznych parafii. Pomimo tych różnych trudnych sytuacji 150 osób zdecydowało się wziąć udział w pielgrzymce. Cieszymy się, że jest dużo młodzieży, jest to nasza przyszłość. Może jest to owoc Światowych Dni Młodzieży, bo cztery osoby z naszej parafii brały udział w tym wydarzeniu. Cieszymy się z ich obecności, z tego że idą z nami, bo młodzież zawsze nadaje ton naszej pielgrzymce, poprzez śpiew i wspólne granie. Jesteśmy grupą rozmodloną, dziennie wieczorem są modlitwy w kościele, po  drodze zaś różaniec i koronka oraz konferencje. Jest to przede wszystkim radosna atmosfera, którą wszyscy tworzymy, jako jedna wspólnota - powiedział Nowinom ks.dr Bernard Rak, który tradycyjnie bierze udział w pielgrzymce.

Ks. Bernard Rak: Pielgrzymi to grupa osób szczęśliwych, pragnących jeszcze większego szczęścia

- Idę po to, aby naładować akumulatory na cały rok, aby prosić, aby dziękować, aby ubogacić się wspólnotą. W tym roku moja córka również uczestniczy w pielgrzymce, jadąc z moją mamą w obsłudze, zaś mój mąż dojedzie w niedzielę wieczorem. Najtrudniejsze jest zebrać się i ruszyć, później już jakoś to idzie. Idę już trzynasty lub czternasty raz - mówi Nowinom Ewelina Poloczek

Jak mówił ks. Bernard Rak podczas mszy świętej poprzedzającej wyjście, pielgrzymi to grupa osób szczęśliwych, pragnących jeszcze większego szczęścia.

- Wielu patrzy na nas z uśmiechem, z żartem, inni z podziwem, jeszcze inni z radością, ale my wyruszamy na pielgrzymi szlak z nadzieją na ten dotyk bożej łaski. Kiedy słyszymy Ewangelię o weselu w Kanie Galilejskiej to uświadamiamy sobie, że tam też za sprawą Maryi nastąpił ten dotyk - mówił ks. Rak nawiązując do dzisiejszego czytania.

Pielgrzymi dotrą do Częstochowy we wtorek wieczorem, dodatkowo dojadą do nich osoby autokarami i prywatnymi samochodami, razem jest to zazwyczaj 400 osób.

Parafia, w której nie brakuje ciekawych form duszpasterstwa

Od 2013 roku proboszczem w Rogowie jest ks. dr Bernard Rak, który wcześniej pełnił funkcję między innymi prefekta w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Katowicach. Rogowska parafia słynie z wielu ciekawych inicjatyw, o których wielokrotnie pisaliśmy. Ks. Bernard Rak prowadzi bardzo ciekawy rodzaj duszpasterstwa. Każdego roku odbywa się tradycyjna parafiada, jest również różaniec na kole, ekstremalna droga krzyżowa i wiele innych inicjatyw, podczas których zawsze obecny jest proboszcz. Księdzu Bernardowi pomag ks. Łukasz Kocima. Obecne na terenie parafii są też Siostry Służebniczki.

Rogów -miejscowość z bogatą historią

- Miejscowość Rogów położona jest w powiecie wodzisławskim (woj. Śląskie). Istnieją różne wersje powstania nazwy wsi. Jedna z nich mówi, że nazwa pochodzi od starosłowiańskiej nazwy „ róg”, co oznacza las. Można się również doszukiwać tej nazwy w łacińskim wyrazie „rogus”, co oznacza stos drewna, czy też w wyrazie ruskiego pochodzenia „roh”, tj. również las. Pierwsze wzmianki o istnieniu miejscowości pochodzą z XIII wieku, a znajdujemy je w spisie wsi, składających dziesięcinę Kolegiacie św. Krzyża w Opolu w latach 1232 – 1239. Wieś Rogów nie zostaje co prawda wymieniona tam wprost ale wspomniane zostają nazwy wszystkich otaczających ją, mniejszych wiosek, które później wraz z Rogowem tworzyły jedną parafię. Pierwszych pewnych danych dotyczących wsi Rogów dostarczają akta procesowe z 1385 roku. W XV wieku właścicielami Rogowa byli Jan Strzałka i Jerzy Kopeć, w wieku następnym ziemia ta należała do rodziny Charwatów. W XVII wieku Rogów stał się własnością protestanckiego rodu Fragsteinów, nieprzychylnych Kościołowi katolickiemu. Od połowy XVIII wieku nowymi właścicielami zostali Laryszowie. Rogów pozostawał w ich posiadaniu aż do 1929 roku, kiedy to tereny te nabyła Spółka Osadnicza „Ślązak” i dokonała ich parcelacji. Od XIII wieku mieszkańcy Rogowa utrzymywali się głównie z pracy na roli, młynarstwa oraz hodowli owiec. Ponadto do XIX wieku w okolicach Rogowa znajdowały się małe kopalnie gipsu - czytamy na stronie parafii w Rogowie.

Pierwszy kościół w Rogowie istniał już w drugiej połowie XIV wieku

Rogów jest parafią obardzo bogatej historii.

- Pierwszy kościół w Rogowie istniał już w drugiej połowie XIV wieku. Nie znamy jednak dokładnej daty jego budowy. Prawdopodobnie przetrwał aż do pierwszej połowy XVII wieku, kiedy to z polecenia protestanckiego dziedzica, Jerzego Fregsteina kościół zburzono. Wzbudziło to sprzeciw ludu, który wymusił na dziedzicu budowę nowej świątyni. Jej budowa zakończyła się w 1651 roku. Nowy kościół, pw. Św. Marcina był drewniany, wyposażony w trzy ołtarze, chrzcielnicę z rzeźbą przedstawiająca chrzest Jezusa, ławy pochodzące ze starego kościoła. Ponadto urządzono w nim 2 chóry, z których jeden przeznaczony był wyłącznie dla rodziny dziedzica. Dzwonnica była wyposażona w cztery dzwony, zaś na wieży umieszczono zegar, co było rzadkością w tamtych czasach. Organy sprowadzono do kościoła z początkiem XVIII wieku. W latach 1776 – 1781 proboszczem parafii był ks. Józef Piskorz , za kadencji którego wyremontowano dach, posadzkę jeden z ołtarzy oraz zakupiono monstrancję. Na następne inwestycje, czyli budowę zakrystii oraz zakup nowych organów parafianie Rogowscy musieli czekać do połowy XIX wieku. W 1844 roku poświęcono nowy cmentarz. W tym też roku odbyła się wizytacja w parafii, podczas której zwrócono uwagę na konieczność budowy nowego kościoła. Uniemożliwiła ją jednak trudna sytuacja finansowa parafian. Pół wieku później na zebraniu rady Parafialnej podjęto decyzję o budowie nowego, gotyckiego kościoła. Dnia 7 kwietnia 1896u położono kamień węgielny, a koordynatorem prac został ks. Franciszek Kałuża . W pożarze z 1897 roku spłonął stary kościółek, z którego uratowały się tylko uprzednio zdjęte dzwony. Pożar uszkodził również budynek nowego kościoła jednakże już 27 grudnia 1897 zakończono wykonywane przy nim prace budowlane. Po roku wyposażono go w organy oraz uzupełniono sprzęty liturgiczne. Konsekracji kościoła, która odbyła się 10 czerwca 1904 dokonał ks. bp Marx z Wrocławia. W czasie drugiej Wojny Światowej przez Rogów przebiegała linia frontu. Walki doprowadziły do ruiny sporą część wsi. Prawie całkowitemu zniszczeniu uległ kościół. Odbudowę, według nowego projektu Adolfa Hanaka z Olzy, rozpoczęto już w 1945 roku, pod przewodnictwem ks. Alojzego Latuska . Nowy Kościół, pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa został poświęcony 21 listopada 1948 przez ks. bpa Stanisława Adamskiego. Do 1953 roku uzupełniono wszystkie sprzęty liturgiczne, w tym też roku zainstalowano organy. Wraz z kościołem odbudowano również plebanię - informuje strona www.parafia.rogow.pl

Zobacz też:

https://www.nowiny.pl/wiadomosci/218860-kazde-powolanie-to-propozycja-pana-boga-na-ktora-moge-ale-nie-musze-odpowiedziec-wywiad.html

https://www.nowiny.pl/wiadomosci/221298-odpust-parafialny-w-rogowie-zdjecia.html

https://www.nowiny.pl/wiadomosci/218449-ekstremalna-droga-krzyzowa-w-rogowie-zapowiedz.html

https://www.nowiny.pl/wiadomosci/215975-orszak-trzech-kroli-w-rogowie-wsrod-uczestnikow-przemarszu-senator-i-poslanka-zdjecia.html

https://www.nowiny.pl/wiadomosci/215717-swieto-swietych-mlodziankow-w-rogowie-zdjecia.html

https://www.nowiny.pl/wiadomosci/220868-tlumy-na-parafiadzie-w-rogowie-zdjecia.html

https://www.nowiny.pl/wiadomosci/212740-rozaniec-na-kole-w-rogowie-zdjecia.html

oprac. Fryderyk Kamczyk