Piątek, 17 maja 2024

imieniny: Sławomira, Paschalisa, Weroniki

RSS

Abp Wiktor Skworc udzielił dyspensy. Można jeść mięso w Narodowe Święto Niepodległości

06.11.2022 19:56 | 10 komentarzy | mad

Dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych udzielił na piątek 11 listopada wszystkim przebywającym na terenie archidiecezji katowickiej abp Wiktor Skworc.

Abp Wiktor Skworc udzielił dyspensy. Można jeść mięso w Narodowe Święto Niepodległości
Na zdjęciu arcybiskup metropolita katowicki Wiktor Skworc (fot. arch. Nowiny.pl)
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W tym roku Narodowe Święto Niepodległości przypada w piątek. Dlatego też metropolita katowicki zdecydował się na udzielenie dyspensy.

Mając na uwadze charakter piątku przypadającego dnia 11 listopada 2022 roku, obchodzonego jako Narodowe Święto Niepodległości, działając po myśli kan. 87 § 1 KPK, udzielam wszystkim diecezjanom oraz wiernym przebywającym na terenie Archidiecezji Katowickiej dyspensy od obowiązku zachowania w tym dniu wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych” - wskazał abp Wiktor Skworc. Korzystając z niej, zachęcił do „podjęcia w najbliższym czasie czynu charytatywnego względnie modlitwy w intencjach Ojca Świętego i Kościoła Katowickiego”.

W Kościele katolickim piątek jest dniem pokutnym, w czasie którego wspomina się mękę i śmierć Jezusa na krzyżu. – „Wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Natomiast wstrzemięźliwość i post obowiązują w środę popielcową oraz w piątek Męki i Śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa” - brzmi Kodeks Prawa Kanonicznego (Kan. 1251).

Zgodnie z tym samym Kodeksem „Biskup diecezjalny może dyspensować wiernych - ilekroć uzna to za pożyteczne dla ich duchowego dobra - od ustaw dyscyplinarnych, tak powszechnych, jak i partykularnych, wydanych przez najwyższą władzę kościelną dla jego terytorium lub dla jego podwładnych, jednak nie od ustaw procesowych lub karnych ani od których dyspensa jest specjalnie zarezerwowana Stolicy Apostolskiej lub innej władzy” (Kan. 87).