Sobota, 25 maja 2024

imieniny: Grzegorza, Magdy, Marii Magdaleny

RSS

Czy język śląski zostanie w końcu oficjalnie uznany?

11.02.2022 11:37 | 10 komentarzy | AgaKa

Europoseł ze Śląska, Łukasz Kohut przygotował projekt rezolucji, w którym wzywa władze polskie do uznania śląskiego za język.

Czy język śląski zostanie w końcu oficjalnie uznany?
Europoseł, Łukasz Kohut, fot. materiały prasowe
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Czy Rząd uzna śląski za język?

Z inicjatywy europosła, Łukasza Kohuta intergrupa ds. mniejszości narodowych i języków w Parlamencie Europejskim zajęła się tożsamością, kulturą i językiem śląskim. W styczniowej dyskusji wzięli udział m.in. prof. Adam Bodnar, prof. Małgorzata Myśliwiec i Szczepan Twardoch. Pokłosiem tego spotkania jest projekt rezolucji Parlamentu Europejskiego autorstwa Łukasza Kohuta, wzywający polski Parlament i Rząd do uznania śląskiego za język.

Aby grawa przetrwała

Europoseł ze Śląska na konferencji prasowej w Sejmie poinformował, że wysłał list do przedstawicieli partii opozycyjnych, w którym apeluje o wsparcie śląskiej sprawy. Władze Lewicy popierają inicjatywę, co do reszty ugrupowań europoseł liczy na pozytywny odzew: - Uznanie śląskiego w przyszłej kadencji polskiego Parlamentu. Liczę, że będzie to sprawa łącząca opozycję. Obecnie trwa zbieranie szabel - spotykam się z przedstawicielami wszystkich frakcji w Parlamencie Europejskim  dodał europoseł. - Chodzi nam o to, żeby Ślązacy - którzy są lojalnym obywatelami państwa polskiego - mogli pielęgnować swój język, bo zaraz nasze bajtle przestaną godać. Zobowiązałem się kiedyś do tego mojej babci i jestem tutaj, żeby sprawę dokończyć - podsumował Łukasz Kohut.

W projekcie rezolucji Parlamentu Europejskiego autorstwa Łukasza Kohuta, wzywającym polski Parlament i Rząd do uznania śląskiego za język padają następujące argumenty:

  • grupa ludności posługująca się na co dzień językiem śląskim jest liczniejsza, niż liczba wszystkich innych obywateli posługujących się językami mniejszościowymi i regionalnymi łącznie,
  • wg. oficjalnych danych, aż 529 400 osób używa i posługuje się językiem śląskim,
  • pomija się osoby posługujące się językiem śląskim, w konsekwencji wobec których nie są realizowane postanowienia Karty Języków Regionalnych i mniejszościowych,
  • przyczyną odmówienia uznania języka śląskiego za język regionalny były dotychczas względy finansowe