Niedziela, 19 maja 2024

imieniny: Iwa, Piotra, Celestyna

RSS

Dziś Boże Narodzenie w obrządku wschodnim. Wielu obchodzi je również w naszym regionie

07.01.2022 06:00 | 0 komentarzy | ska

Zgodnie z kalendarzem juliańskim wierni Kościoła prawosławnego i grekokatolickiego obchodzą Boże Narodzenie dwa tygodnie później niż katolicy, 7 stycznia. Z tej okazji życzymy wesołych świąt wszystkim mieszkańcom naszego regionu, którzy pochodzą z Ukrainy!

Dziś Boże Narodzenie w obrządku wschodnim. Wielu obchodzi je również w naszym regionie
Boże Narodzenie w chrześcijańskim obrządku wschodnim przypadają w 2022 roku 7 stycznia. fot. Pexels/Pavel Danilyuk
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Dziś Boże Narodzenie w obrządku wschodnim. Wielu obchodzi je również w naszym regionie

Często naszymi sąsiadami są osoby, które za chlebem przyjechały na Śląsk z Ukrainy. Społeczność Ukraińców jest w naszym regionie spora, a wielu zdecydowało się osiedlić w tym miejscu wraz ze swoimi rodzinami. Niektórzy przeżywają swoje święta w obrządku wschodnim, czyli dwa tygodnie później niż w Kościele katolickim. Z tej okazji życzymy zdrowia, wszelkiej pomyślności i radości z przeżywania świąt!

Warto zainteresować się tym, kiedy nasi sąsiedzi przeżywają swoje święta. Zapewne złożenie w odpowiednim czasie życzeń będzie miłym gestem, zacieśniającym sąsiedzkie więzi.

Różnica 13 dni

Skąd natomiast wzięła się różnica w dacie świętowania narodzin Jezusa? Z różnicy w kalendarzach gregoriańskim oraz starszym - juliańskim, którego do dziś używają chrześcijanie obrządków wschodnich. Tym samym 6 stycznia prawosławni przeżywają wigilię, a 7 stycznia Boże Narodzenie. Różnica 10 dni w datowaniach kalendarzy pojawiła się po wprowadzeniu w 1582 roku kalendarza gregoriańskiego. Nowy kalendarz pomijał 10 dni w październiku, aby na wiosnę, dokładnie 21 marca równonoc zgadzała się ze zjawiskiem astronomicznym. Wcześniej używany kalendarz juliański opóźniał się względem zjawisk na niebie. Obecnie różnica w kalendarzach wynosi 13 dni, bo lata 1700, 1800 i 1900 według kalendarza gregoriańskiego nie były przestępne, ale według juliańskiego były. W starym kalendarzu wszystkie daty opóźnione są więc łącznie o 13 dni.