Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Odwołanie od decyzji ubezpieczyciela w sprawie odszkodowania

23.02.2020 21:40 | 0 komentarzy | MK

Odszkodowanie w razie wypadku, choroby, lub innego nieszczęśliwego zdarzenia, ma doprowadzić do uzyskania stanu majątkowego sprzed tego wydarzenia. Niestety nie zawsze ubezpieczenia działają dokładnie tak, jak byśmy tego chcieli, a ubezpieczyciele nastawieni głównie na zyski niechętnie wypłacają odszkodowania, umieszczając w regulaminach ubezpieczeń całą masę wykluczeń, do których można się następnie odnieść wraz z odmową wypłacenia odszkodowania. Czy to jednak powód, aby się nie ubezpieczać? W żadnym wypadku. Firmy odzyskujące odszkodowania mogą pomóc nam zdobyć to, co nasze. Najważniejsze co musimy zrobić, to złożyć odwołanie od decyzji ubezpieczyciela w sprawie odszkodowania.

Odwołanie od decyzji ubezpieczyciela w sprawie odszkodowania
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jak złożyć odwołanie od decyzji ubezpieczyciela?

Chociaż teoretycznie odwołanie od decyzji ubezpieczyciela może poczekać, ponieważ termin jego złożenia mija dopiero po trzech latach, lepiej będzie działać od razu. Wszystko dlatego, że wypadki, które obejmują ubezpieczenia, zostawiają po sobie ślady. Dokumentacja medyczna, rachunki za leki, a może za części samochodowe jeśli jest to odwołanie od decyzji ubezpieczyciela OC, zrobione przez Ciebie zdjęcia wypadku, wydane ekspertyzy i oczywiście ludzka pamięć - to wszystko składa się w jedną całość, na której podstawie możesz udowadniać poniesione przez siebie straty. Wraz z upływem czasu coraz trudniej będzie przypomnieć sobie wszystkie ważne elementy zdarzenia, nie będzie można już powtórzyć przeprowadzonych zaraz po wypadku badań lekarskich, nie wspominając już o przetrzymywaniu dokumentów takich jak ekspertyzy rzeczoznawcy przez rok, dwa, lub trzy wśród masy innych papierów, aby wkrótce zauważyć, że nigdzie nie można ich znaleźć.

Odwołanie od decyzji PZU i innych ubezpieczycieli możemy dostarczyć na trzy sposoby:

  • poprzez osobiste stawienie się w placówce ubezpieczyciela, ewentualnie przekazanie informacji telefonicznie,
  • na piśmie, poprzez wysłanie dokumentów drogą pocztową,
  • przez internet, jeśli tylko ubezpieczyciel umożliwia kontakt elektroniczny.

W takim odwołaniu znajdziemy kilka obowiązkowych pozycji, o których nie można zapomnieć:

  • dane osoby poszkodowanej takie jak imię, nazwisko i adres zamieszkania,
  • oznaczenie towarzystwa ubezpieczeniowego,
  • numer polisy ubezpieczeniowej, numer odmownej decyzji wydanej przez ubezpieczyciela i numer szkody,
  • uzasadnienie, dla którego składamy odwołanie od decyzji ubezpieczyciela.

Uzasadnienie odwołania od wydanej przez ubezpieczyciela decyzji

Najbardziej profesjonalnie wygląda odwołanie, które w uzasadnieniu odwołuje się do zapisów prawnych, a słowa popiera dowodami. Dobrze jest, jeśli uzasadnienie odwołania zwięźle przekazuje konkretne argumenty bez długich historii wykraczających poza zagadnienia ubezpieczenia i zdarzenia, z którego tytułu występujemy o należne nam odszkodowanie.

Niezwykle ważne jest zbieranie wszelkiej możliwej dokumentacji zdarzenia. Odwołanie od decyzji PZU może wymagać później odpowiednich dowodów. Jeżeli wypadek będzie dotyczył Twojego samochodu, zaraz po zdarzeniu zrób dokładne fotografie wszystkich widocznych na pojeździe uszkodzeń. Chociaż teraz masz nadzieję, że Twoje odszkodowanie dotrze do Ciebie bez większego problemu, później możesz być rozczarowany negatywną decyzją, a odwołanie od decyzji ubezpieczyciela OC wymagać będzie dowodów. Ważne jest wszystko, co w jakiś sposób obrazuje stan zdrowia i stan materialny przed i tuż po zdarzeniu. Ekspertyzy medyczne, oceny rzeczoznawców, koniecznie rachunki za leczenie, lub koszty poniesione w wyniku napraw szkód - to one pomogą udowodnić Ci kosztowność całej sytuacji, w której się znalazłeś, a to wpłynie na wysokość przyznanego Ci odszkodowania.

Za co ubezpieczyciel nie weźmie odpowiedzialności?

Niestety nigdy nie jest i raczej nie będzie tak, żeby ubezpieczyciel deklarował się zapłacić odszkodowanie zawsze wtedy, gdy coś nam się przytrafi, bez względu na okoliczności. Czy wiesz o tym, że kupując samochodowe ubezpieczenie OC, może ono później nie obowiązywać, kiedy za kierownicę wsiądzie inny kierowca? Jak pokazują statystyki, najczęściej w drobnych stłuczkach drogowych uczestniczą młode osoby poniżej 24 roku życia, dlatego wielu ubezpieczycieli oferuje tańszy wariant ubezpieczenia OC do samochodów, których nie będzie prowadził żaden młody człowiek. Jeżeli ubezpieczenie obejmuje jedynie osoby, które statycznie uczestniczą w małym procencie stłuczek drogowych, prawdopodobieństwo wypłacenia odszkodowania jest znacznie niższe, a więc samo ubezpieczenie może być oferowane za bardzo atrakcyjną cenę.

Zawsze przed zakupem ubezpieczeń upewnij się dokładnie, że nie dotyczą Cię żadne wyłączenia podane w umowie. Przykładów może być wiele - od ubezpieczenia OC, które obejmuje jedynie kierowców powyżej 24 roku życia, przez pożary, które zostały wywołane jedynie w ściśle określony sposób, po kradzieże, które również powinny odbyć się według scenariusza firmy ubezpieczeniowej, bo w innym przypadku nie zostaną objęte odszkodowaniem.

Pamiętaj, że od każdej decyzji wydanej przez ubezpieczyciela możesz się odwołać. Odwołanie od decyzji ubezpieczyciela w sprawie odszkodowania może przynieść pozytywne rezultaty, jeśli tylko zostanie profesjonalnie opracowane i uzasadnione.

Materiał zewnętrzny