Niedziela, 2 czerwca 2024

imieniny: Erazma, Marianny, Marzanny

RSS

Co kręci dużego inwestora? Relacja z forum gospodarczego w Raciborzu i komentarz Nowin

20.06.2018 19:00 | 3 komentarze | żet

Objazd po raciborskich firmach, dwie debaty z udziałem ekspertów oraz prelekcja psychologa biznesu na raciborskim zamku – to części składowe III Forum Gospodarczego w Raciborzu.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Dla Grzegorza Barszcza, wiceprezesa spółki Politan, jakość życia w mieście ma bezpośredni związek z dostępnością podstawowych i rekreacyjnych funkcji. Czas dojazdu do nich nie powinien przekraczać 45 minut. Skrytykował również materiały promujące Racibórz, z których wynika tylko tyle, że Racibórz jest małym miastem między Wrocławiem a Katowicami, w którym jest do sprzedania działka inwestycyjna. – A gdy zrobić tak: Racibórz jest młodym i zielony miastem w aglomeracji, w której mieszka 650 tysięcy ludzi. Z perspektywy inwestora to jest zupełnie inny obraz – zauważył.

Michał Fedorowicz z firmy Apostołowie Opinii stwierdził, że dzisiaj miasta powinny skupić się na przyciąganiu ludzi, a nie inwestorów. Inwestorzy przyjdą tam, gdzie będą ludzie. – Dzisiaj wygra to miasto, które będzie miało kadry – dodał. W podobnym duchu wypowiedział się Jacek Pogorzelski z firmy Prime Code. – Atraktorem dla inwestora jest siła wewnętrzna miasta. Ono

jest atrakcyjne, jeśli samo w sobie ma ferment, swój punkt widzenia, który przekłada się na nowe produkty i usługi. To nie jest przypadek, że inwestycje kumulują się w pewnych obszarach – zauważył J. Pogorzelski.

„Idźcie i ryzykujcie”

Ostatnią częścią forum była prelekcja „Pełna MOC możliwości”, którą na Zamku Piastowskim w Raciborzu wygłosił Jacek Walkiewicz – specjalista w zakresie psychologii biznesu.

Walkiewicz opowiadał m.in. o filozofii biedy, która cechuje Polaków wychowanych w PRL–u gdzie zakup paru cytryn w okresie pozaświątecznym był rzeczą niemożliwą. Efektem takiego podejścia jest „neurotyczna lękliwość” całych pokoleń Polaków. Z humorem wskazywał, że dziadkowi nie trzeba było motywacji by każdego ranka wychodził do kurnika, a dziś trudno jest zmotywować młodych do pracy.

– Życie jest projektem długoterminowym. Dziś jego 80 procent opiera się na ryzyku, które kiedyś stanowiło tylko 20 procent przy przewadze postaw zachowawczych – mówił J. Walkiewicz. Według niego filozofia biedy poma

gała Polakom być skutecznymi w życiu. – Mężczyzna, który w latach 80–tych kupił papier toaletowy był witany w domu jak zwycięski wojownik. Przyniósł go do domu bo miał sznurek, na który nawinął rolki sprzedawane luzem. Dzięki temu wziął ich więcej – wspominał.

Walkiewicz podał za wzór przykład rodziców kierowcy rajdowego F1 Roberta Kubicy, którzy finansowali nastolatka gdy ten rzucił szkołę by trenować we Włoszech. – Za wielkimi ludźmi stoją inni wielcy ludzie – podkreślał.

– Idźcie i ryzykujcie – zakończył swoją raciborską prelekcję, przywołując wcześniej słowa swej małżonki, która – gdy prosił ją o poradę przy jednej z decyzji – stwierdziła: zrób to, bo inaczej nie będziesz wiedział jak to jest.

* * *

– Chcieliśmy ściągnąć dziennikarzy, żeby im pokazać Racibórz i tę jego gospodarczą część jako wstęp, żeby potem usiąść i porozmawiać o otoczeniu biznesu oraz tym jak przyciągnąć inwestorów. W tym roku nastawiliśmy się na rozmowę z mieszkańcami, osobami zainteresowanymi z różnych środowisk, którym zależy na rozwoju miasta. Chcieliśmy też porozmawiać o tym otoczeniu, które tworzymy jako raciborzanie. Inwestorzy, którzy przyjeżdżali do Raciborza bardzo interesowali się, gdzie można wypocząć, co się w mieście dzieje, jakie mamy miejsca rekreacji – mówi wiceprezydent Irena Żylak. Dodała, że forum gospodarcze zamknęło cykl promocji Raciborza i terenów inwestycyjnych w strefie ekonomicznej. Pozostałymi elementami kampanii promocyjnej były spoty promujące Racibórz na antenach ogólnopolskich stacji telewizyjnych, a także billboardy z Raciborzem w roli głównej w dużych polskich miastach. – Kampania spowodowała, że jako Racibórz zaistnieliśmy w Polsce – kończy wiceprezydent I. Żylak.

Wojtek Żołneczko, Mariusz Weidner


"Pomylone kierunki" czyli komentarz do III Forum Gospodarczego w Raciborzu na następnej stronie...

Ludzie:

Grzegorz Wawoczny

Grzegorz Wawoczny

Prawnik, wydawca, dziennikarz i pasjonat lokalnej historii

Irena Żylak

Irena Żylak

Była wiceprezydent Raciborza

Mirosław Lenk

Mirosław Lenk

Przewodniczący Rady Miasta Racibórz, były prezydent.

Wojciech Krzyżek

Wojciech Krzyżek

Zastępca Prezydenta Wodzisławia