Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Familoki zdobędą nowy blask

24.04.2014 11:33 | 0 komentarzy | ska

Pełną parą ruszyła rewitalizacja terenu zabytkowej kolonii familoków w Czerwionce. Na ulicach osiedla, w kilku miejscach jednocześnie, pracuje codziennie około stu robotników. Inwestycja będzie kosztować 12 mln złotych, z czego aż 10 mln pochodzić będzie ze środków unijnych.

Familoki zdobędą nowy blask
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Trwają już roboty rozbiórkowe przy ul. Hallera. W tym miejscu wykonane zostanie odwodnienie, a także nowa nawierzchnia, trwa również budowa chodników przy ul. Wolności. Dziury i błoto wokół zabytkowych budynków zastępują już estetyczne kostki i ażury. Przy familokach trwają prace porządkowe, powstają place utwardzone i łączniki pomiędzy budynkami. Wykonawcy zadania rozpoczęli także prace rozbiórkowe przy planowanym placu rekreacyjnym. Projektowany plac wypoczynkowy ma powierzchnię ok. 2 800 m kw.

– W centralnym miejscu placu zaprojektowano podświetlaną fontannę nawiązującą formą do logo promocyjnego miasta „Czerwionka-Leszczyny. Złoża sukcesu”. Fontannę w części ponad terenem zaprojektowano z masywnych bloków granitu. Kryształ „Złoża sukcesu” zaprojektowano z klejonego warstwowo szkła. Okrągła niecka fontanny mieć będzie średnicę 5 metrów. Wokół fontanny przewidziano rozmieszczenie półokrągłych ławek – informuje Hanna Piórecka-Nowak, rzecznik prasowa UGiM.

Szachy i ścieżka zdrowia

W dalszej odległości przewidziano wykonanie w nawierzchni 4 pól do gry w szachy i warcaby. Pola utworzą jasne i ciemne płyty granitowe o wymiarach 40 na 40 cm. Zakupione zostaną również odpowiednie figur do gry plenerowej. Aby zapewnić możliwość organizowania imprez kulturalnych w tym miejscu, przewidziano również przestrzeń pod budowę sceny plenerowej wraz z odpowiednim złączem elektrycznym. W projekcie zaaranżowano architektonicznie nawierzchnię placu oraz towarzyszącą mu ulicę Szkolną w taki sposób, że obie przestrzenie łącza się ze sobą. Zaprojektowano wydzieloną kolorystycznie ścieżkę rowerową, na miejscu dawnych chodników, oraz przejścia piesze w obrębie skrzyżowań ulic. Na terenie placu wykonana zostanie także ścieżka zdrowia na powierzchni ok. 620 m kw. Projektowana ścieżka wyposażona będzie w urządzenia siłowni plenerowej w kolorystyce brązowo-kremowej. Urządzenia ścieżki stanowić będzie 13 atrakcji: wyciąg i krzesełko, biegacz i orbitrek, prasa nożna i wioślarz, surfer i twister, rower i jeździec, tai chi małe i duże, poręcze i drążek. Elementem ścieżki zdrowia będą także dwa betonowe stoły do tenisa stołowego, które umieszczone zostaną na stanowisku o wymiarach 6 x 12 m. Do oświetlenia placu i ścieżki zdrowia zaprojektowano 18 latarni.

Skatepark

Wstępnie przewidywano wykonywanie urządzeń skateparku w technologii ze sklejki. Po konsultacjach społecznych z przyszłymi użytkownikami urządzeń skateparku zaprojektowano urządzenia w technologii betonowej. – Urządzenia betonowe są bardziej trwałe, nie generują hałasu podczas użytkowania, wymagają mniejszych nakładów finansowych związanych z konserwacją.

Atrakcje skateparku zostały dobrane w porozumieniu z użytkownikami – mieszkańcami Czerwionki-Leszczyn na podstawie ich preferencji – wyjaśnia rzecznik prasowa urzędu. Projektowane wyposażenie skateparku to bank ramp, jump ramp, spine, stair and rail, haby, funbox, grindebox, manualpad, rail. Projektowany skatepark wraz z otaczającą go zielenią izolacyjną i strefą ochronną ma powierzchnię 1200 m kw.

Nawierzchnia placu, ścieżki rowerowej oraz projektowany fragment ulicy Szkolnej wyłączonej z ruchu wykonany będzie z betonowej kostki szlachetnej w trzech odcieniach kolorystycznych: szarym, czarnym i żółtym. Jako akcenty ozdobne zaplanowano wstawki z szarej kostki granitowej.

Wokół placu i skateparku zaprojektowano strefę zieleni. Na placu i wzdłuż ulicy Szkolnej posadzone zostanie 11 lip, 9 akacji oraz 24 cisy. Zainstalowane zostaną latarnie, ławeczki, kosze na śmieci i słupki ograniczające ruch. Na placu rozmieszczone będą też kamery monitoringu.

Koniec w tym roku?

W kwietniu rozpocznie się również remont i adaptacja budynku przy ul. 3 Maja 19. W tym miejscu powstanie centrum organizacji pozarządowych. Remont budynku obejmuje adaptację wnętrz na pomieszczenia biurowe, czyszczenie elewacji, remont dachu, wymianę stolarki okiennej, wykonanie podjazdu dla niepełnosprawnych. W ramach projektu także wykonana zostanie termomodernizacja budynku Miejskiego Ośrodka Kultury w Czerwionce. Na terenie osiedla powstanie też nawiązująca do dziedzictwa historycznego i kulturowego izba tradycji. Przy ul. Kombatantów powstanie 5 podziemnych kiosków na odpady. W ramach zadania utworzonych zostanie także 12 nowych wiat śmietnikowych. Zgodnie z harmonogramem, zakończenie prac zaplanowano na kwiecień przyszłego roku. Wykonawca inwestycji deklaruje, że dołoży wszelkich starań, aby zakończyć zadanie w tym roku. – Osiedle familoków to miejsce z ogromnym potencjałem rekreacyjnym, turystycznym i promocyjnym, chcielibyśmy ten potencjał wydobyć i wyeksponować. Ożywić kolonię, oddając ją do użytku mieszkańcom i turystom. To kolejne z działań, dotyczących rewitalizacji Czerwionki. Dwa lata temu gmina zakończyła budowę hali targowej – obiektu wielofunkcyjnego, który również realizuje cele ogólnodostępnej przestrzeni publicznej – poza godzinami targowymi służy m.in. jako boisko do gry w koszykówkę oraz plenerowe kino. W ubiegłym roku utworzone zostało Centrum Kulturalno-Edukacyjne z piękną salą widowiskową oraz pomieszczeniami konferencyjnymi i salą do ćwiczeń ruchowych – mówi Wiesław Janiszewski, burmistrz Czerwionki-Leszczyn.

Szymon Kamczyk