Tauron podał, kiedy rozpocznie budowę wiatraków w gminie Rudnik
- W Gamowie niedaleko Raciborza pojawiły się pierwsze ekipy, które przygotowują teren pod budowę wiatraków - poinformował gigant energetyczny. To pierwsza taka instalacja Taurona w tym regionie. Obecnie firma eksploatuje już 11 farm onshore i buduje cztery kolejne.
Energia popłynie w połowie 2024 roku
- Przyspieszamy realizację założeń Zielonego Zwrotu TAURONA, skokowo zwiększając moce zainstalowane w zielonych aktywach. Inwestujemy nie tylko w farmy wiatrowe, ale też fotowoltaiczne. Poza projektem w Raciborzu w budowie mamy jeszcze trzy farmy wiatrowe o łącznej mocy ponad 110 MW i dwie fotowoltaiczne o łącznej mocy niemal 150 MW - mówi Paweł Szczeszek, prezes Grupy TAURON.
Inwestycja w gminie Rudnik obejmuje budowę farmy wiatrowej o łącznej mocy 33 MW. Składać będzie się na nią 15 turbin wiatrowych, każda o mocy 2,2 MW. Jak wyjaśniają służby prasowe Tauronu, prace budowlane rozpoczną się na przełomie marca i kwietnia bieżącego roku. Aktualnie na miejscu trwają prace przygotowawcze, a pierwsza wyprodukowana z instalacji energia popłynie w połowie 2024 roku i pokryje zapotrzebowanie 28 tys. gospodarstw domowych.
- Realizacja projektu farm wiatrowych na terenie województwa śląskiego ma duży wpływ na mieszkańców regionu, którzy zyskają dostęp do niskoemisyjnych źródeł energii. Tylko poprzez współpracę z lokalnymi partnerami możemy zapewnić zrównoważoną i odnawialną energię dla mieszkańców regionu - dodaje Wojciech Więcławek, prezes Tauron Zielona Energia, spółki zajmującej się realizacją inwestycji.
O inwestycji pisaliśmy także w artykułach:
- W gminie Rudnik powstanie pierwsza tego typu farma wiatrowa na Śląsku. Energia ma popłynąć w 2024 roku
- Wójt Piotr Rybka do budowy wiatraków w gminie Rudnik podchodzi z dozą niepewności [WYWIAD]
- Do 12 miesięcy w gminie Rudnik mają stanąć wiatraki
Wiatrowe megawaty
Tauron dysponuje dziś jedenastoma farmami wiatrowymi, tj.: Majewo, Piotrków, Zagórze, Wicko, Marszewo, Lipniki, Śniatowo, Mogilno, Inowrocław, Dobrzyń, Gołdap, w których energię elektryczną wytwarza 200 turbin wiatrowych o łącznej mocy 416 MW.
Nowa strategia energetycznego lidera zakłada przyspieszenie Zielonego Zwrotu Taurona poprzez skokowe zwiększenie mocy OZE. W 2025 roku Grupa planuje dysponować 1600 MW zainstalowanymi w elektrowniach wiatrowych, fotowoltaicznych i wodnych, a w 2030 roku 3700 MW. Będzie to stanowić ok. 80 proc. całego miksu wytwórczego Grupy.
Tylko w energetyce wiatrowej Tauron chce podwoić stan posiadania do 2025, a w 2030 roku Grupa planuje dysponować już 1100 MW w technologii wiatrowej. Równocześnie Grupa będzie rozwijać projekty farm fotowoltaicznych - do 2025 roku zwiększy moce do 700 MW, a w 2030 roku będzie dysponować słonecznymi megawatami o mocy 1400 MW.
Komentarze
1 komentarz
Tauron sporo ryzykuje rozpoczynając inwestycję na wygasłym pozwoleniu na budowę. Budowa prędzej czy później zostanie wstrzymana przez nadzór budowlany. Po wprowadzeniu nowelizacji do ustawy wiatrakowej na tych terenach może powstać najwyżej 11 z15 elektrowni wiatrowych.