środa, 29 maja 2024

imieniny: Marii Magdaleny, Teodozji, Maksyma

RSS

W wodzisławskim starostwie rozmawiali o przyszłości osób niepełnosprawnych

06.10.2022 13:54 | 0 komentarzy | FK

W budynku "Oazy Aktywności" w Wodzisławiu Śląskim odbyło się posiedzenie Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych z udziałem przedstawicieli organizacji pozarządowych działających na rzecz osób z niepełnosprawnościami. 

W wodzisławskim starostwie rozmawiali o przyszłości osób niepełnosprawnych
fot. Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jak informują urzędnicy starosta Leszek Bizoń wspólnie z Radą zaprosili lokalne NGO do wspólnej rozmowy nt. dobrej przyszłości osób niepełnosprawnych w ramach Forum Dyskusyjnego.

- Brak wystarczającej oferty pomocowej dla osób niepełnosprawnych, które ukończyły 25 rok życia, wypracowanie narzędzi, dzięki którym asystenci osób niepełnosprawnych będą lepiej dobierani, brak przepisów, które w sposób wystarczający regulują działalność opieki społecznej, potrzeby w obszarze mieszkalnictwa i samodzielnego życia, potrzeby związane z transportem i przemieszczaniem się, stygmatyzacja osób z niepełnosprawnościami i potrzeba edukacji społeczeństwa w zakresie niepełnosprawności. To główne wnioski z kilkugodzinnego forum dyskusyjnego, które w powiecie wodzisławskim w takiej formule zorganizowano po raz pierwszy, ale z pewnością nie ostatni. Inicjatorem Forum jest starosta Leszek Bizoń - czytamy na stronie wodzisławskiego starostwa.

Spotkanie rozpoczęło wystąpienie Marcina Chroszcza, dyrektora Wydziału Rodziny i Polityki Społecznej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach, podczas którego przedstawił sztandarowe programy Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, z których mogą korzystać podmioty oferujące pomoc osobom niepełnosprawnym, a także same osoby z niepełnosprawnością i ich rodziny. Sztandarowe programy: „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” , „Opieka wytchnieniowa” , „Usługi opiekuńcze dla osób niepełnosprawnych” „Centra Opiekuńczo-Mieszkalne”. 

Informacje Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych

Następnie, jak informują urzędnicy w wielkim skrócie przypomniano o istocie funkcjonowania Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych. Rada została powołana w 2019 roku, na kadencję 2019-2023. Jej przewodniczącą jest Joanna Rduch-Kaszuba. Rada jest organem opiniodawczo – doradczym. Do jej zadań należy: Inspirowanie przedsięwzięć zmierzających do: integracji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych,realizacji praw osób niepełnosprawnych. Opiniowanie projektów powiatowych programów działań na rzecz osób niepełnosprawnych. Ocena realizacji programów. Opiniowanie projektów uchwał i programów przyjmowanych przez radę powiatu pod kątem ich skutków dla osób niepełnosprawnych.

Problemy osób niepełnosprawnych

- Podczas spotkania wybrzmiało sporo problemów. Za najpilniejszą potrzebę uznano wsparcie dla dorosłych osób niepełnosprawnych. Osoby te po ukończeniu 25. roku życia, tracą ustawowe prawo do przebywania w placówkach oświatowych – mogą przebywać w innych, jak np. WTZ czy ZOL, ale subwencja przyznawana na taką osobę jest już o wiele mniejsza – choć nie mniejsze są potrzeby. Osoba po 25 roku życia traci też możliwość korzystania ze specjalnego transportu do placówek, zapewnianego do tej pory przez gminę.

Między innymi z myślą o tych osobach – o dorosłych osobach niepełnosprawnych, władze powiatu wodzisławskiego planowały otwarcie Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego. To oferta pobytu dziennego lub całodobowego dla dorosłych osób niepełnosprawnych. Centrum miałoby się mieścić w budynku dawnego oddziału wewnętrznego rydułtowskiego szpitala. Do pozyskania środków na stworzenie takiego centrum Powiat Wodzisławski i Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie podchodziły czterokrotnie. Do tej pory jednak nie udało się pozyskać środków. Co najważniejsze, dyrektor Chroszcz z Urzędu Wojewódzkiego zadeklarował wolę współpracy i wspierania nadal Powiatu w staraniach na rzecz utworzenia w powiecie kolejnego ośrodka na rzecz osób z niepełnosprawnościami 25 plus. Podkreślał też dobrą współpracę ze starostą Leszkiem Bizoniem oraz Powiatową Społeczną ds. Osób Niepełnosprawnych.

Na końcu spotkania zwrócono uwagę na potrzebę edukacji społeczeństwa w temacie niepełnosprawności. Mówiono, aby informować o godności osób niepełnosprawnych i aby ich nie stygmatyzować. Kolejne tego typu spotkanie ma się odbyć za kilka miesięcy. Wtedy też najważniejsza będzie odpowiedź na pytanie, które z wypracowanych podczas spotkania zmian, udało się wprowadzić w życie- czytamy w komunikacie starostwa powiatowego w Wodzisławiu Śląskim.

Ludzie:

Leszek Bizoń

Leszek Bizoń

Starosta Wodzisławski