Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Słowiańskie pieśni oraz tańce w kręgu - Noc Kupały nad Odrą [ZDJĘCIA][WIDEO]

26.06.2022 22:23 | 2 komentarze | tom

Na podsumowanie Festiwalu Górnej Odry na przystani miejskiej w Raciborzu zorganizowano Noc Kupały. Wydarzenie zorganizowane przez Raciborskie Centrum Kultury wraz z grupą taneczną MARE, Dręgami znad Górnej Odry oraz dawnymi członkami Grupy Śpiewaczej Sudarynja zgromadziło masę ludzi na Bulwarach Nadodrzańskich. Wspaniały klimat, rozpalone ognisko oraz pochodnie, słowiańskie pieśni oraz wesołe wspólne tańce w kręgu.

Słowiańskie pieśni oraz tańce w kręgu - Noc Kupały nad Odrą [ZDJĘCIA][WIDEO]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Noc Kupały to dawne pogańskie święta przypadające na najkrótszą noc w roku (okolice 21-22 czerwca), czyli przesilenie słoneczne. Na śląsku, Podkarpaciu i na Podlasiu, a także na Słowacji nazywana jest Sobótką lub Nocą Sobótkową. Na Mazowszy to Noc Kupały, Noc Kupalna, Kupalnocka, Kupała, a na Mazurach Palinocka.

Noc Kupały jest najbliższa dawnym, słowiańskim obchodom celebrującym nadejście lata i bliskiego okresu żniw. Może nawiązywać do bóstwa zwanego Kupałą, który był słowiańską wersją boga miłości. Kupałą lub sobótkami nazywano również ogniska palone podczas tych obrzędów.

Noc Kupały to również święto żywiołów - ognia i wody, mającym oczyszczającą moc, kultu płodności, miłości, słońca i księżyca, zakończenia wiosny i powitania lata. Na różnych obszarach słowiańszczyzny występowało wiele różnych rytuałów. Wróżono z kwiatów, ziół, wody w studniach. Obchodzono domostwa z pochodniami, co miało zapewnić bezpieczeństwo, pomyślność i ochronę przed złymi siłami. Nieodłącznym elementem było ucztowanie.