Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Tu przyszłe pielęgniarki nauczą się profesji. Oswoją się ze stresem ratowania ludzkiego życia [DUŻO ZDJĘĆ, WIDEO]

16.03.2022 12:47 | 3 komentarze | ma.w

Monoprofilowe centrum symulacji medycznej uroczyście otwarto 16 marca w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Raciborzu. Rektor uczelni nazwał je ultranowoczesną jednostką przenoszącą kształcenie pielęgniarek na inny wymiar, na inny poziom.

Tu przyszłe pielęgniarki nauczą się profesji. Oswoją się ze stresem ratowania ludzkiego życia [DUŻO ZDJĘĆ, WIDEO]
Rektor PWSZ Paweł Strózik i senator RP Ewa Gawęda
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

To nowoczesne centrum do nauki zawodu pielęgniarki

Uczelnia w Raciborzu ma już gotowe centrum do prowadzenia zajęć praktycznych. Ruszyło, na razie dla zwiedzających. W środę 16 marca zorganizowano w PWSZ uroczyste otwarcie tego kompleksu szkoleniowego. Opiera się o nowe formy nauczania metodami symulacji medycznej wysokiej wierności. Projekt zrealizowano we współpracy ze szpitalem rejonowym w Raciborzu.

Powstał w miejscu dawnej auli uczelni wyższej przy ul. Słowackiego. Teraz w tym budynku znajduje się kompleks sal do praktycznej nauki zawodu pielęgniarki.

Stabilny kierunek

Centrum będzie sercem kształcenia dla kierunku pielęgniarstwo, który od 2017 jest obecny na raciborskiej uczelni. Na nim zaczęto kształcić na początek 53 studentów. W kolejnych latach 100 kolejnych podjęło tu naukę. W pandemicznym roku na te studia zapisały się 34 osoby - mimo trudności w procesie kształcenia. W roku akademickim 2021/2022 przyjęto 60 nowych studentów. Na kierunku kształci się obecnie 130 studentów. Uczelnię opuściło 63 absolwentów.

- Kierunek jest stabilny, mocno osadzony w realiach otoczenia społeczno-gospodarczego. W 2021 roku otrzymaliśmy akredytację na prowadzenie go przez 3 lata - mówił rektor Strózik.

Dodał, że uroczystość potwierdza zawrotne tempo rozwoju i stabilizacji pielęgniarstwa w uczelni w Raciborzu. - Choć to kierunek trudny do prowadzenia, wymagający specjalistycznej kadry, stałego nadzoru i opieki - zauważył Strózik.

- Chcemy aplikować o zgodę na prowadzenie studiów magisterskich na tym kierunku. Senat podjął takie starania w marcu, na dniach wniosek trafi na ministerstwa zdrowia oraz resortu nauki i szkolnictwa wyższego - podkreślił włodarz uczelni.

Szczególnie zasłużeni

Otwarcie poprzedziła prelekcja z omówieniem zasad działania centrum oraz wystąpienia rektora i zaproszonych gości, w tym lokalnych polityków - senator RP Ewy Gawędy, posłanki na Sejm Gabrieli Lenartowicz i posła Adama Gawędy, a także samorządowców: prezydenta miasta Dariusza Polowego i starosty raciborskiego Grzegorza Swobody.

Początek uroczystego otwarcia relacjonowaliśmy na żywo w Facebooku nowiny.pl. W tej części, rektor Paweł Strózik wymienił szerokie grono gości, którzy zjawili się w sali akademika PWSZ.

Rektor złożył szczególne podziękowania dla osób biorących udział w tworzeniu MCSM. Otrzymali je:

  • starosta Grzegorz Swoboda
  • dr nauk o zdrowiu Joanna Żółtańska kierownik projektu Program rozwojowy kierunku pielęgniarstwo w PWSZ w Raciborzu
  • prorektor ds. studentów d Beata Fedyn
  • dyrektor administracyjny PWSZ mgr inż Jacek Pierzga
  • dyrektor Instytutu Kultury Fizycznej i Zdrowia Elżbieta Kania
  • koordynator merytoryczna projektu „Program rozwojowy…” Halina Kreis-Muzia

Akcja na otwarcie

Po przemowach dokonano symbolicznego przecięcia wstęgi przed wejściem do łącznika Domu Studenta z dawną aulą, a dziś nowym centrum. Zrobiły to trzy panie: senator Ewa Gawęda, przedstawicielka resortu nauki Anna Czajczyk i pracownik uczelni Joanna Żółtańska odpowiedzialna za rozwój kierunku pielęgniarstwo w PWSZ. Nowy obiekt poświęcił proboszcz z raciborskiej fary ks. dr Marian Obruśnik.

Rektor dr Paweł Strózik o nowym centrum na tle regionu.mp3

Następnie goście udali się na zwiedzanie nowych pomieszczeń dydaktycznych w PWSZ, gdzie na początek zaprezentowano im dynamiczną, symulowaną akcję ratunkową prowadzoną przez zespół ratowników - nauczycieli i studentki.

Tej akcji przyglądała się między innymi wicedyrektor szpitala rejonowego Elżbieta Wielgos-Karpińska, która oceniła jej przebieg za bardzo zbliżony do realnej akcji ratunkowej przeprowadzonej na co dzień w lecznicy przy Gamowskiej.

Elżbieta Wielgos-Karpińska.mp3

- Mogę powiedzieć, że tak u nas wygląda ratowanie pacjenta przywiezionego przez karetkę. Kopia jeden do jednego - stwierdziła lekarka, chirurg z długoletnim doświadczeniem.

Ludzie:

Ewa Gawęda

Ewa Gawęda

Była senator.

Paweł Strózik

Paweł Strózik

Rektor PWSZ Racibórz kadencji 2020-2024