Przyczyny spadku wodzisławskich szkół w rankingu Perspektyw? "Uwarunkowany jest kilkoma czynnikami"
- Rok szkolny 2020/2021 był trudnym okresem dla uczniów - podkreślają przedstawiciele jednego z wodzisławskich techników zwracając uwagę, że ten trudny czas przełożył się na mniejszą efektywność, samopoczucie uczniów i ostatecznie na wyniki w nauce.
Wracamy do tematu tegorocznego rankingu Perspektyw, czyli najbardziej wiarygodnego rankingu liceów i techników w Polsce. O sprawie pisaliśmy w artykule pn. Ranking Perspektyw 2022. Wodzisławskie technika z dużymi spadkami. Przypomnijmy, że w grupie szkół technicznych znalazła się tylko jedna placówka z powiatu wodzisławskiego. Sprawdzamy, co miało wypływ na taki wynik.
Duże spadki techników
W zestawieniu znalazła się tylko jedna placówka z naszego regionu. To Technikum nr 3 im. rtm. Witolda Pileckiego, które zajęło 401 miejsce. Warto zwrócić uwagę, że placówka z roku na rok notuje coraz to słabsze pozycje: w 2019 r. zajęła miejsce 94, w 2020 - 190, a w 2021 - 172. W zestawieniu zabrało Technikum nr 2 im. KEN. Szkoła (w 2021 r. zajęło 167 miejsce) oraz Technikum nr 1 im. Piastów Śl. (w 2021 r. zajęło 489 miejsce).
Kryteria ocen
Wyjaśnijmy, że przy opracowywaniu rankingu kapituła złożona z przedstawicieli uczelni, dyrektorów okręgowych komisji egzaminacyjnych i przewodniczących komitetów głównych olimpiad, bierze pod uwagę kilka kryteriów. W przypadku techników były to: sukcesy szkoły w olimpiadach, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych, wyniki matury z przedmiotów dodatkowych oraz wyniki egzaminu zawodowego. Specjaliście przeanalizowali te dane i ostatecznie powstała lista 500 najlepszych techników.
Komentarz starostwa
Z prośbą o komentarz zwróciliśmy się do Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu Śl. jako do organu prowadzącego. Naczelnik wydziału oświaty Katarzyna Zöllner-Solowska tłumaczy nam, że spadek pozycji techników w rankingu, uwarunkowany jest kilkoma czynnikami. - To m.in. spadek liczby uczniów, a co za tym idzie potencjalnych laureatów lub finalistów olimpiad centralnych - zwraca uwagę. - Na przykładzie Technikum nr 3 to pogarszający się nabór w zawodzie technik budownictwa, za czym idzie zmniejszenie liczby osób zmotywowanych do udziału w Olimpiadzie Wiedzy i Umiejętności Budowlanych - dodaje. Katarzyna Zöllner-Solowska podkreśla także, że sytuacja oświatowa związana z pandemią, czyli wprowadzenie nauki zdalnej, przełożyło się na mniejszą efektywność, samopoczucie uczniów i ostatecznie na wyniki w nauce. Kwestię matur pani naczelnik podaje jako ostatni czynnik mający wpływ na spadek w rankingu techników na terenie powiatu wodzisławskiego. - Uczniowie techników często koncentrują się na egzaminach na poziomie podstawowym, co wpływa na słabsze wyniki z egzaminów na poziomie rozszerzonym, które również są brane pod uwagę w punktacji rankingu - mówi. - W przypadku Technikum nr 2 do spadku w rankingu niewątpliwie przyczyniły się wyniki matur, które były zdecydowanie niższe niż w ubiegłym roku, a także brak laureatów i finalistów olimpiad - dodaje na koniec.
Wyjaśnienia szkół
Skontaktowaliśmy się także bezpośrednio ze szkołami. - Rok szkolny 2020/2021 był trudnym okresem dla uczniów - usłyszeliśmy w Technikum nr 1 im. Piastów Śląskich. - Dominował w stresie i niepewności, które spowodowała pandemia koronawirusa. Nasi uczniowie przystępowali do egzaminów zewnętrznych po trudnych 3 miesiącach edukacji online w klasie przedostatniej oraz półrocznej pracy w trybie zdalnym w klasie ostatniej, podczas których przyszło im się zmierzyć z sytuacją pandemii, obostrzeń pandemicznych oraz różnymi uwarunkowaniami indywidualnymi np. osłabienie motywacji i koncentracji podczas nauki zdalnej - zwracano uwagę. Pozostałe placówki, czyi: Technikum nr 3 oraz Technikum nr 2 odmówiły komentarza, powołując się na udzielony już przez wodzisławskie starostwo.