Burmistrz Kuźni Raciborskiej ojcem chrzestnym sztandaru śląskich terytorialsów
W 82. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego 13. Śląska Brygada Obrony Terytorialnej otrzymała sztandar wojskowy. Został on wręczony w Warszawie podczas centralnych obchodów święta Wojsk Oborny Terytorialnej.
Sztandar nadaje jednostce wojskowej Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej na wniosek Ministra Obrony Narodowej. To jedno z najważniejszych wydarzeń w historii każdej jednostki wojskowej, dzień ten na stałe wpisuje się w jej historię. Sztandar jest znakiem jednostki wojskowej, jest on symbolem sławy wojennej i tradycji oraz wierności, honoru i męstwa, których Ojczyzna wymaga od swych żołnierzy. Obowiązkiem żołnierza jest bronić i strzec sztandaru jednostki wojskowej, w razie utraty sztandaru wskutek słabości ducha bojowego, jednostka ulega rozformowaniu.
Ufundowała gmina
- To dla nas wyjątkowa chwila, po trzech latach od sformowania Brygady otrzymujemy najważniejszy dla jednostki wojskowej symbol. Co dla nas bardzo ważne jego fundatorem jest społeczeństwo śląskie (gmina Kuźnia Raciborska – przyp. red), a to dla nas wielki dowód uznania i poparcia żołnierzy 13 Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy na co dzień starają się wspierać mieszkańców naszego regionu - powiedział dowódca 13 ŚBOT, płk Tomasz Białas.
Ojcem chrzestnym sztandaru jest Burmistrz Kuźni Raciborskiej, Paweł Macha, a matką chrzestną wnuczka pierwszego Marszałka Sejmu Śląskiego, Konstantego Wolnego, Aleksandra Klocek.
Obrona i wspieranie lokalnych społeczności
Wspólnie z 13 ŚBOT swoje sztandary otrzymało również 5 innych brygad WOT. W Śląskiej Brygadzie OT służy obecnie ponad 1 600 żołnierzy. Nabór wciąż trwa i każdy może dołączyć do grona terytorialsów.
WOT opiera swój potencjał na żołnierzach – ochotnikach. Dzięki temu, że szkolenia odbywają się głównie w dni wolne od pracy - WOT daje więc możliwość pogodzenia życia rodzinnego i zawodowego ze służbą.
Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą.
13 Śląska Brygada Obrony Terytorialnej jest pierwszą brygadą, w której służą psy poszukiwawcze i w ramach której stworzono Grupę Poszukiwawczo – Ratowniczą w skład której prócz psów i ich przewodników wchodzą planiści i nawigatorzy.
Przekazanie sztandaru. Zobacz wideo:
Inne plany
Przypomnijmy, Kuźnia Raciborska miała stać się miejscem stacjonowania batalionu 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Na ten cel gmina przekazała budynek po byłej podstawówce przy ulicy Arki Bożka. Tak się jednak nie stanie, o czym już informowaliśmy. Jak mówiła nam Monika Krasińska Ligejka, rzecznik prasowa 13 Brygady, WOT ma inne plany wobec tego miejsca. Czytaj więcej TUTAJ.
źródło: ŚBOT, oprac. (mad)
Ludzie:
Paweł Macha
Były burmistrz Kuźni Raciborskiej.