Uroczyste otwarcie wystawy "Zagłada polskich elit AB Katyń" w Nadleśnictwie w Rybniku
20 września miało miejsce otwarcie wystawy "Zagłada polskich elit AB Katyń" w Nadleśnictwie w Rybniku. Na miejscu obecny był wiceminister sprawiedliwości, Michał Woś.
Uroczyste otwarcie wystawy "Zagłada polskich elit AB Katyń" w Nadleśnictwie w Rybniku
Sprawa Katynia jest nezwykle ważna dla wszystkich Polaków, w tym oczywiście również leśniczych. Akcja AB i mord w Katyniu to jeden z największych przykładów represji lat 1939-1941. Szacuje się, że około 22 tysięcy osób poniosło wtedy śmierć, co podkreślił dyrektor oddziału Lasów Państwowych w Katowicach, Damian Sieber.
By upamiętnić te wydarzenia, w rybnickim nadleśnictwie otworzono wystawę w pełni poświęconą temu tematowi.
– Trzeba powiedzieć, że właśnie lasy państwowe, leśnicy i wszystkie osoby zaangażowane pamiętają o swoich poprzednikach, którzy właśnie w Katyniu ponieśli karę za wierność Polsce – opowiada Michał Woś – za to, że przed wojną nadleśnictwo i lasy państwowe były bardzo ważną instytucją. Przecież w Rybniku one intensywnie funkcjonowały i rzeczywiście to podtrzymywanie pamięci, tradycji jest z pewnością ważne.
– Czuję dumę z tego powodu, że możemy o tym otwarcie rozmawiać, bo wszyscy doskonale wiemy, że zbrodnia katyńska pociągnęła tak zwane kłamstwo katyńskie. Do 1989 roku cały czas manipulowano historią i to są fakty – dodaje nadleśniczy Kazimierz Michalski – Niemcy ujawnili tę zbrodnię, wskazując sowiecką Rosję, ale niestety sowiecka Rosja całą winę przerzuciła na Armię Niemiecką.
Wystawa będzie dostępna do zwiedzania do 24 września, czyli do piątku w godzinach 8:00 do 16:00.
Ludzie:
Michał Woś
Poseł na Sejm RP