Sobota, 1 czerwca 2024

imieniny: Jakuba, Hortensji, Gracjany

RSS

Wacławczyk odpowiada Ficy w sprawie tablic: powinien odczuwać radość i satysfakcję

17.08.2021 21:21 | 4 komentarze | ma.w

Na liczne słowa krytyki adresowane przez radnego Marcina Ficę do wiceprezydenta Dawida Wacławczyka w sprawie ustawienia 13 tablic z widokami dawnego Ratibor, pierwszy zastępca prezydenta sformułował obszerną odpowiedź. - Forma wybranych tablic jest subtelna, prosta i nowoczesna - przekazał rajcy z Razem dla Raciborza.

Wacławczyk odpowiada Ficy w sprawie tablic: powinien odczuwać radość i satysfakcję
Na zarzuty Marcina Ficy z opozycji dotyczące nowych tablic z historycznymi widokami odpowiedział wiceprezydent Raciborza Dawid Wacławczyk
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Według Wacławczyka przy zakupie i montażu tablic historycznych kierowano się zasadą celowego i racjonalnego wydatkowania publicznego, a także zasadami jawności i przejrzystości finansów publicznych.

- Realizując każde zadanie, opieramy się nie tylko na sugestiach poszczególnych mieszkańców, radnych czy organizacji inicjujących dane przedsięwzięcia, ale także korzystamy z wiedzy eksperckiej, w tym z doświadczenia i wiedzy urzędników pracujących w tutejszym urzędzie. Czerpiemy także
z wiedzy i doświadczenia szerokiego grona współpracowników, a w miarę potrzeb – konsultujemy dane przedsięwzięcia z innymi samorządami, przedsiębiorcami, pasjonatami, praktykami, doradcami - wyjaśnia D. Wacławczyk.

Przypomniał radnemu, że to on jako radny miejski w latach 2010-2014 wysuwał postulat ustawienia tablic historycznych widoków miasta Ratibor. Później robili to radni RSS Nasze Miasto. W obecnej kadencji wątek podjęli Jarosław Łęski i Marcin Fica. - To dzięki aktywności radnego Ficy oraz zaangażowaniu przedstawicieli Koła Terenowego Związku Młodzieży Mniejszości Niemieckiej w Polsce temat został odświeżony z końcem 2018 roku, a w roku 2019 przystąpiono do pierwszych rozmów oraz spotkań, podczas których dyskutowano nad wyborem lokalizacji tablic, wyborze fotografii oraz treści opisów - napisał radnemu Wacławczyk.

Wiceprezydent wymienił kolejne osoby zaangażowane w projekt z tablicami. Są nimi:

  • Mariola Jakacka - ówczesna dyrektor Zamku Piastowskiego w Raciborzu,
  • Paweł Newerla - radca prawny i publicysta,
  • Robert Urbanowski - przedstawiciel Midraszowego Teatru Żydowskiego,
  • Henryk Sowik - kolekcjoner pocztówek przedstawiających dawny Racibórz,
  • Szymon Folp - przewodniczący BJDM in Ratibor,
  • Amadeus Kruty - wiceprzewodniczący BJDM
  • Grzegorz Wawoczny - redaktor naczelny portalu Nasz Racibórz.

Zastępca Dariusza Polowego przyznał, że wydatek na ten cel trafił do tegorocznego budżetu miasta między innymi dzięki zaangażowaniu radnego Ficy.

Szlachetny corten z ładnie starzejącym się kolorem

Wybór tablic z cortenu konsultowali naczelniczka wydziału promocji Karolina Kunicka; Miejska Konserwator Zabytków Maria Olejarnik oraz architekt miejska Ewa Klimaszewska. Wybór zaakceptował Wacławczyk "jako stosowany w wielu krajach Europy, łączący świetnie nowoczesność z historią". Ten dodatkowo rozmawiał na ten temat z kilkoma doradcami (grafikiem, przewodnikami, samorządowcami z innych miast).

- Jest to materiał szlachetny, dobrze współgrający z istniejącymi na starym mieście elementami z drewna i czarnych, antracytowych elementów metalowych. Nie wymaga on konserwacji, będąc niezwykle trwałym. Poza tym powtarza się w donicach na drzewa ustawionych na ulicy Długiej i na Skwerze ks. Prałata Pieczki oraz wynika z trwających prac nad Parkiem Kulturowym „Stare Miasto
w Raciborzu”. Jest to materiał o ciepłym, ładnie starzejącym się kolorze (w przyszłości będzie to kolor jednolity rdzawo-brązowy). Forma wybranych tablic jest subtelna i prosta. Jest to forma nowoczesna, znajdująca wiele zastosowań w krajobrazie miejskim miast Polski i Europy, ale równocześnie pasująca do klimatu starego miasta. Nie ingeruje agresywnie
w krajobraz staromiejski - zaznaczył wiceprezydent zajmujący się m.in. miejską kulturą.

Zamiast "ciemnych plam"

Jak przekazał Wacławczyk, wysokość tablic celowo ustalono na minimalną, z powodu chęci jak najmniejszej ingerencji w przestrzeń miasta. Wpisuje się to w rozpoczęty proces zmiany wizerunku miasta. Nie chcieliśmy wprowadzać do Starego Miasta kilkunastu „ciemnych plam”, jakimi są rewersy tablic klasycznych.

- Nie można jednak powiedzieć, że tablice te są niewidoczne,
o czym najlepiej świadczy ilość osób, które je oglądają. Forma pulpitu także jest odpowiednia do wygodnego czytania i nie przesłania widoku „na wprost”. Dzięki temu rozwiązaniu można zobaczyć stary Racibórz, na tle jego współczesnej zabudowy wodząc wzrokiem z góry do dołu, bez konieczności wychylania głowy „za tablicę” - nadmienił Wacławczyk.

Ludzie:

Dawid Wacławczyk

Dawid Wacławczyk

Radny, wiceprezydent Raciborza

Marcin Fica

Marcin Fica

Radny Miasta Racibórz