Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Układ Rafako Engineering z wierzycielami jest prawomocny

24.05.2021 13:56 | 0 komentarzy | żet

Dobre wieści płyną ze spółki-córki Rafako S.A. - Od dziś możemy pozyskiwać nowe zlecenia w obszarach, w których w Polsce jest bardzo dużo do zrobienia - komentuje Marcin Jankowski, wiceprezes Rafako Engineering.

Układ Rafako Engineering z wierzycielami jest prawomocny
Wracamy do gry i rozpoczynamy realizację strategii, która zapewni odbudowę naszej pozycji a zarazem wzrost wartości spółki - mówi Marcin Jankowski, wiceprezes Rafako Engineering.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Powrót do normalnej działalności

Sąd Rejonowy w Gliwicach wydał zarządzenie o uprawomocnieniu się postanowienia o zatwierdzeniu układu Rafako Engineering sp. z o.o. w restrukturyzacji. Tym samym spółka-córka Rafako kończy postępowanie restrukturyzacyjne i wraca do normalnej działalności.

Przypomnijmy, 18 lutego 2021 r. wierzyciele Rafako Engineering większością głosów opowiedzieli sie za zawarciem układu i kontynuowaniem działalności spółki. 3 marca Sąd Rejonowy w Gliwicach zatwierdził układ. Pozostawała kwestia jego uprawomocnienia, co stało się 20 maja 2021 r.*

Optymistyczna przyszłość

- Od dziś możemy pozyskiwać nowe zlecenia w obszarach, w których w Polsce jest bardzo dużo do zrobienia. Przypomnę, że przejęliśmy pełne referencje wraz z zespołem po PBG oil & gas, a poprzez realizowane wspólnie z Rafako S.A. kontrakty w zakresie budownictwa energetycznego posiadamy unikalne na rynku polskim kompetencje oraz zespół ludzi z wieloletnim doświadczeniem. To wszystko pozwala nam z optymizmem patrzeć w przyszłość, tym bardziej, że rynek, na którym działa RAFAKO Engineering ma ogromny potencjał - komentuje Marcin Jankowski, wiceprezes Rafako Engineering sp. z o.o.

Czym zajmuje się Rafako Engineering?

Rafako Engineering istnieje od 2007 roku. Spółka realizowała wiele projektów w segmencie ropy i gazu oraz budownictwa energetycznego. Ostatnio była odpowiedzialna za rozruch nowego bloku 910 MW w Jaworznie, a obecnie zajmuje się m.in. pracami serwisowymi na tym projekcie. Prace rozruchowe obiektów energetycznych i serwisowanie ich, w tym regeneracja katalizatorów, będą obok segmentu ropy i gazu, główną linią biznesową Rafako Engineering.

Na to samo czeka Rafako

Rafako Engineering jest spółką-córką Rafako S.A. Samo Rafako S.A. również znajduje się w trakcie uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego. Układ z wierzycielami udało się zawrzeć jeszcze w zeszłym roku. I choć porozumienie zostało zatwierdzone przez sąd, do tej pory nie uprawomocniło się. Powód? Jeden z wierzycieli odwołał się od postanowienia. Dodajmy, że dopóki układ Rafako S.A. nie uprawomocni się, firmie trudno będzie powrócić do normalnej działalności rynkowej.

Aktualnie Rafako S.A. poszukuje również inwestora, który odkupi od PBG S.A. pakiet akcji Rafako S.A. i dokapitalizuje spółkę z Raciborza. Nieoficjalnie ustaliliśmy, że negocjacje w tej sprawie trwają. Inwestorem ma być podmiot związany z Polskim Funduszem Rozwoju.

W ostatnich miesiącach w Rafako przeprowadzono zwolnienia grupowe. Pracę straciło kilkaset osób. Mimo to Rafako wciąż pozostaje największym raciborskim pracodawcą, zatrudniającym około tysiąca pracowników.

W 2020 roku Rafako odnotowało stratę netto w wysokości 316,88 mln zł. Pierwszy kwartał 2021 r. Rafako zakończyło zyskiem w wysokości 208 tys. zł.


* 20 maja Sąd Rejonowy w Gliwicach wydał zarządzenie, w którym uznał postanowienie z 3 marca 2021 r. o zatwierdzeniu układu Rafako Engineering z wierzycielami za prawomocne od 29 kwietnia 2021 r.