Piątek, 17 maja 2024

imieniny: Sławomira, Paschalisa, Weroniki

RSS

Apel do sejmiku województwa: pozwólcie ludziom przejść na gaz

04.02.2021 13:00 | 14 komentarzy | art

Radni z Gorzyc zaapelowali do radnych Sejmiku Województwa Śląskiego o odwleczenie w czasie obowiązywania uchwały antysmogowej na tych obszarach, na których rozbudowywana jest lub planowana jest rozbudowa sieci gazowej. Po to, by właściciele kopciuchów mogli przejść od razu na ogrzewanie gazowe.

Apel do sejmiku województwa: pozwólcie ludziom przejść na gaz
Rada Gminy w Gorzycach zaapelowała do Sejmiku Województwa Śląskiego o zmiany w uchwale antysmogowej. Na zdj. od prawej przewodniczący i wideprzewodniczący rady: Piotr Wawrzyczny, Daniel Kurasz i Krzysztof Małek.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

GORZYCE W uzasadnieniu uchwały, w której Rada Gminy w Gorzycach zwróciła się z apelem do Sejmiku Województwa Śląskiego czytamy, że „mając na uwadze ograniczenie niskiej emisji na terenie Gminy Gorzyce w celu zapobieżenia negatywnemu oddziaływaniu na zdrowie ludzi i środowisko, prowadzone są intensywne działania zmierzające do wybudowania sieci gazowej na znacznym obszarze gminy, które umożliwią mieszkańcom wymianę źródeł ciepła na ekologiczne”. Radni z Gorzyc zwracają uwagę, że terminy realizacji budowy sieci gazowej (czym nie zajmuje się gmina a Polska Spółka Gazownicza) nie pokrywają się z terminami ujętymi w uchwale antysmogowej podjętej przez Sejmik 7 kwietnia 2017 r. Ta obliguje właścicieli domów, w których są zainstalowanej kopciuchy starsze niż 10 lat, do ich wymiany na ekologiczne źródła ciepła do końca 2021 r. Radni argumentują w apelu, że skoro „mieszkańcy mają możliwość podpisania umowy z właścicielem sieci gazowej na wykonanie przyłącza w następnych latach, celowym jest przedłużenie terminu realizacji postanowień uchwały”. Według radnych z Gorzyc, zasadnym jest skorzystanie z możliwości wymiany źródła ciepła na gazowe, eliminując tym samym wykorzystywanie węgla kamiennego i innych paliw stałych do ogrzewania budynków, co znacząco wpłynie na zmniejszenie zanieczyszczeń pyłowych powstających w procesie spalania.

– Miejmy nadzieję, że nasza uchwała i uchwały innych samorządów spowodują, że Sejmik podejmie stosowną zmianę – powiedział podczas głosowania apelu Piotr Wawrzyczny, przewodniczący Rady Gminy w Gorzycach. Zaś wójt gminy Daniel Jakubczyk przypomniał, że od kilku lat władze gminy starają się z sukcesami o gazyfikację gminy, a prace polegające na rozbudowie czy projekcie rozbudowy sieci gazowej trwają w większości sołectw gminy. W samej tylko Olzie złożono 350 wniosków przyłączeniowych. – Wydaje się w pełni zasadnym, by okresy zawarte w uchwale antysmogowej zostały wydłużone dla terenów, na których toczone są takie prace. Obawiam się, że brak takiej elastyczności zniechęci mieszkańców do wymiany w ogóle, zniechęci też do sięgania po dotacje – powiedział Daniel Jakubczyk. Zarazem przyznał, że już wcześniej gmina korespondowała w tej sprawie z województwem, ale odpowiedzi były negatywne. – Poprosiliśmy radnego sejmiku województwa śląskiego Jarosława Szczęsnego o interwencję w tej sprawie – powiedział wójt.

– Przygotowuję interpelację w tej sprawie. Rozmawiałem też już z marszałkiem Chełstowskim. Powiedział, że radni będą musieli się nad uchwałą antysmogową pochylić, bo trzeba ją przystosować do obecnych realiów. Myślę, że te głosy z Gorzyc zostaną uwzględnione, tym bardziej, że podobne płyną też z innych samorządów do innych radnych sejmiku – mówi Jarosław Szczęsny. Jak dodaje, apel samorządowców z Gorzyc jest jak najbardziej uzasadniony, bo pozwoli uniknąć sytuacji, że mieszkaniec będzie musiał dwukrotnie wydawać pieniądze na wymianę źródła ciepła – po raz pierwszy na nowoczesny kocił węglowy, a drugi raz na ogrzewanie gazowe, kiedy będzie już dostępne.

(art)