Sobota, 1 czerwca 2024

imieniny: Jakuba, Hortensji, Gracjany

RSS

Szczegóły pracy kopalń podczas przestoju

10.06.2020 13:34 | 0 komentarzy | acz

Od 12 czerwca do 3 lipca w dziesięciu kopalniach należących do Polskiej Grupy Górniczej będzie obowiązywał postój ekonomiczny. We wtorek 9 czerwca podczas spotkania zarządu PGG z reprezentantami organizacji związkowych działających w spółce uzgodniono zasady funkcjonowania kopalń w trakcie postoju i kwestię wynagrodzeń załóg.

Szczegóły pracy kopalń podczas przestoju
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Czasowym wstrzymaniem na okres trzech tygodni normalnego cyklu technologicznego przy wydobyciu węgla kamiennego objęte zostaną kopalnie i ruchy wydobywcze: Bolesław Śmiały w Łaziskach Górnych, Piast w Bieruniu, Ziemowit w Lędzinach, Halemba i Pokój w Rudzie Śląskiej, Chwałowice w Rybniku, Marcel w Radlinie, Rydułtowy w Rydułtowach, Mysłowice-Wesoła w Mysłowicach oraz Wujek w Katowicach - wylicza Tomasz Głogowski, rzecznik prasowy Polskiej Grupy Górniczej. - W celu zapewnienia bezpieczeństwa i powrotu do normalnej produkcji po okresie postoju w zakładach objętych ograniczeniami na posterunkach pozostaną służby ratownicze i utrzymania ruchu kopalń. Na bieżąco prowadzone będą roboty niezbędne dla prewencji zagrożeń: metanowego, tąpaniowego, wodnego i pożarowego. Potrwają również wszelkie konieczne prace górnicze dla zabezpieczenia frontów eksploatacyjnych - przodków i ścian - w celu utrzymania pełnych zdolności produkcyjnych po przerwie oraz bezpieczeństwa wyrobisk pod ziemią - dodaje.

– Naszą główną intencją, zawartą również w wystąpieniu skierowanym 8 czerwca do premiera Mateusza Morawieckiego było to, aby ograniczenie prac związane z postojem nie zagroziło funkcjonowaniu kopalń w przyszłości. Żebyśmy za te trzy tygodnie mieli do czego wracać. I to udało nam się w ustaleniach z zarządem zawrzeć – mówi Bogusław Hutek, przewodniczący „Solidarności” w PGG. Jak podkreślono w ustaleniach podjętych podczas spotkania, zakres robót w kopalniach objętych postojem ekonomicznym będzie uwzględniał poziom występujących zagrożeń naturalnych oraz aspekty niezbędne do prawidłowego funkcjonowania kopalń w przyszłości. – Mamy nadzieję, że dzięki tym działaniom po trzech tygodniach wrócimy do wydobycia na normalnym poziomie – dodaje przewodniczący.

Wynagrodzenie za dniówkę postojową będzie na takim poziomie jak dniówka urlopowa obliczana za okres od stycznia do marca 2020 roku. Uzgodniono, że tzw. obłożenie pracowników będzie realizowane w systemie rotacyjnym, aby w sposób maksymalny zniwelować różnice pomiędzy dniówkami postojowymi, a dniówkami przepracowanymi. – Chodzi o to, aby w sposób sprawiedliwy rozłożyć ciężary związane z wprowadzeniem postojowego. Harmonogramy obłożenia brygad będą ustalone tak, aby praca została równo podzielona pomiędzy pracowników – wyjaśnia Bogusław Hutek.

Ponadto zarząd PGG poinformował, iż planuje przeprowadzić badania wśród załóg kopalń objętych postojem na okoliczność zakażenia koronawirusem. Skala tych badań będzie uzależniona od oceny zagrożenia. Już po ogłoszeniu uzgodnień zawartych w PGG przedstawiciele górniczych central związkowych i przewodniczący śląsko-dąbrowskiej „Solidarności” Dominik Kolorz spotkali się w Katowicach z przebywającym z wizytą na Śląsku premierem Mateuszem Morawieckim. Rozmawiali m.in. o sytuacji w śląskich kopalniach oraz o przyszłości sektora węglowego i energetycznego. – Padła dosyć wyraźna deklaracja, że najwyższy czas zacząć transparentnie rozmawiać o tym, jak będzie wyglądała transformacja Śląska i jak będzie wyglądał program naprawczy dla sektora górniczego oraz energetycznego – powiedział po spotkaniu z premierem szef śląsko-dąbrowskiej „Solidarności". Dodał, że ustalono, iż pod koniec czerwca rozpoczną się rozmowy w tej sprawie. – Mam nadzieję że wypracujemy taki program, który nikomu nie zrobi krzywdy. To będzie niezmiernie trudne, ale nie uważam, że jest to niemożliwe – podkreślił Dominik Kolorz.
Oprac. (acz)