Niedziela, 2 czerwca 2024

imieniny: Erazma, Marianny, Marzanny

RSS

Koronawirus z Chin: Czy szpital w Jastrzębiu-Zdroju jest przygotowany?

31.01.2020 13:30 | 0 komentarzy | ska

Ostatnio coraz głośniej mówi się o koronawirusie 2019-nCoV, który zbiera na świecie coraz większe żniwo. Obecnie na całym świecie potwierdzono blisko 10 tys. przypadków zakażenia wirusem, z czego 213 osób zmarło. Czy w przypadku pojawienia się pacjenta z koronawiruszem z Chin w Jastrzębiu-Zdroju tutejszy szpital ma odpowiednie procedury?

Koronawirus z Chin: Czy szpital w Jastrzębiu-Zdroju jest przygotowany?
fot. Pixabay
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Koronawirus z Chin: Czy szpital w Jastrzębiu-Zdroju jest przygotowany?

Pacjent manifestujący objawy zakażenia 2019-nCoV powinien być hospitalizowany w oddziale zakaźnym. WSS Nr 2 w swoich strukturach nie posiada takiego oddziału, w związku z tym konieczne byłoby przetransportowanie chorego do odpowiedniego podmiotu. Główny Inspektorat Sanitarny przygotował wytyczne dla służb medycznych - informuje Marcelina Kowalska, rzecznik prasowa Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 2 w Jastrzebiu-Zdroju.

Każdą informację o stwierdzonym przypadku, podejrzanym o zakażenie 2019-nCoV należy w trybie natychmiastowym zgłosić do właściwego, ze względu na miejsce podejrzenia, Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego lub innego organu Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Personel medyczny mający bezpośrednią styczność z osobą podejrzaną, w tym lekarze konsultujący, powinni być zabezpieczeni w środki ochrony indywidualnej jednorazowego użycia.

- Nocna i Świąteczna Opieka Zdrowotna, Poradnia Lekarza Rodzinnego oraz Izba Przyjęć naszego szpitala zostały poinformowane przez Zespół d/s Zakażeń Szpitalnych i Higieny o sposobie postępowania. Ponadto WSS Nr 2 ma opracowaną procedurę identyfikacji ogniska epidemicznego. W przypadku podejrzenia lub wystąpienia ogniska epidemicznego, personel podejmuje działania zmierzające do szybkiej identyfikacji ogniska epidemicznego, jego potwierdzenia, określenia rezerwuaru i dróg przenoszenia drobnoustroju epidemicznego.Dostępne są również środki ochrony osobistej dla personelu – specjalne maski z filtrami FFP2 i FFP3, fartuchy, gogle. Środki dezynfekujące używane do mycia zarówno rąk jak i powierzchni posiadają właściwości wirusobójcze - wyjaśnia Marcelina Kowalska.