Niedziela, 19 maja 2024

imieniny: Iwa, Piotra, Celestyna

RSS

Maturzyści dali radę. Osiągnęli lepszy wynik niż rok temu

10.07.2019 19:00 | 0 komentarzy | juk

Prawie 81 proc. absolwentów szkół średnich z powiatu wodzisławskiego otrzymało świadectwo dojrzałości. Najlepszą zdawalność odnotowano w wodzisławskich placówkach.

Maturzyści dali radę. Osiągnęli lepszy wynik niż rok temu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Jaworznie 4 lipca podała wstępne informacje o wynikach egzaminu maturalnego przeprowadzonego w maju w województwie śląskim.

Z przedstawionych danych wynika, że na 956 maturzystów z naszego powiatu, 80,83 proc. z nich otrzymało świadectwo dojrzałości. Daje to wynik nieco ponad średnią wojewódzką. Dla porównania wyniki majowej matury w sąsiednich powiatach prezentują się następująco: powiat raciborski - 74,17 proc., powiat rybnicki - 64,37 proc., powiat jastrzębski - 78,53 proc. Tegoroczny wynik naszych absolwentów jest również lepszy niż osiągnięty przez zeszłorocznych maturzystów. Wówczas na 888 osób, które przystąpiły do egzaminów, zdały 703, co dało nieco ponad 79 proc.

Tegoroczna zdawalność w powiatowych liceach ogólnokształcących wyniosła 85,83 proc. Na 494 osób, 424 zdały egzamin dojrzałości. Natomiast zdawalność w technikach uplasowała się na poziomie 75,58 proc. Do egzaminu podeszło 471 maturzystów, zdało go - 356. Jak wypadły egzaminy w poszczególnych miastach na terenie naszego powiatu? W Pszowie na 11 osób maturę zdało 5. W Wodzisławiu Śl. do matury podeszło 836 osób, a zaliczyło ją - 701. Z kolei na 109 rydułtowskich maturzystów egzamin zdało 70.

W sumie 185 naszych maturzystów nie zdało egzaminu dojrzałości. Ci, którym noga powinęła się tylko na jednym obowiązkowym egzaminie, mają prawo do poprawki w sierpniu. Kiedy jednak nie zdali więcej niż jednego egzaminu, mogą je poprawiać dopiero za rok. Przypomnijmy, że tegoroczni maturzyści obowiązkowo musieli przystąpić do trzech egzaminów pisemnych: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego (obligatoryjne są na poziomie podstawowym) oraz dwóch ustnych: z polskiego i języka obcego. Abiturienci musieli też obowiązkowo przystąpić do jednego pisemnego egzaminu z przedmiotu do wyboru.

(juk)