Urząd nie będzie już dotował pieców na ekogroszek i inne paliwa stałe
Na ostatniej sesji Rady Miasta Racibórz głosowano poprawkę do Programu Ograniczania Niskiej Emisji. Wcześniej wysłuchano ekologa Bogusława Siwaka, którego w ubiegły czwartek nie dopuszczono do głosu w komisji gospodarki.
Materiał wideo:
Po wystąpieniu B. Siwaka i przerwie na zredagowanie poprawek w głosowaniu, stosunkiem 13:9 wprowadzono poprawki wprowadzające rezygnację w PONE z dotacji do wymiany kotłów na paliwa stałe.
Tym samym zrezygnowano z wyjątku, że w miejscach gdzie istnieje możliwość montażu źródeł ciepła na paliwo gazowe i/lub podłączenia do sieci ciepłowniczej dotacje na piece na paliwo stałe byłyby dotowane (taka była pierwotna wersja zmian w PONE).
Ludzie:
Bogusław Siwak
Raciborski ekolog
Komentarze
10 komentarzy
proponuję aby Ci co są przeciwko ogrzewania paliwem stałym napisali czym ogrzewają własne domostwa. Wtedy zrozumiemy kto jest przeciw a kto jest za
Lepiej późno niż wcale. Urząd powinien się wycofać ze wspierania kotłów na węgiel już co najmniej 4 lata temu.Dziś mielibyśmy prawdopodobnie o wiele lepszą jakość powietrza a raciborski szpital mniej pacjentów Brawo dla radnych i prezydenta że poparli tą zmianę. .
Nareszcie miasto przestanie topić i marnować środki na bezwartościowe kotły na paliwa stałe. Pochwała i podziękowanie dla wszystkich radnych którzy wczoraj podjęli słuszną decyzję.
Choć z zupełnie innego rejonu też jestem na tak, ale z drugiej strony to jest tylko dotowanie przez państwo samych siebie, niech wszystkie ekologiczne systemy energetyczne będą zwolnione całkowicie z podatków to nikt nie będzie się upierał przy paliwach stałych....Aczkolwiek na mojej wsi jest 300 mieszkańców i była możliwość dociagnięcia gazu... Jest tylko małe ale... Wymóg 80% gospodarstw domowych podłącza się do sieci i i drugi haczyk około 18 000 za przyłącze... Gdzie do tego jeszcze dobry piec ? To już się zrobi zapas węgla na pół życia u niejednej rodziny.... Nooo i gaz przecież też nie za darmo...
I tak trzymać ! W końcu jedno mądre miasto daje dobry przykład innym miastom na Śląsku, które nie rozumiejąc dalej brną w ogrzewanie węglem co w konsekwwncji daje brak jakichkolwiek odczuwalnych pozytywnych znian w czystości powietrza. Racibórz wyrasta na lidera nowoczesności , inowacyjności a przy tym jako miasto zielone i ekologiczne dobre miejsce gdzie można zamieszkać wśród miast na Śląsku i w Polsce.
nie w temacie, ale .... PiS i Anna Ronin, to jak ogień i woda. Ogień zgaśnie, woda wyparuje i zostanie ..... nic.
@beg - Nie wyciągaj pochopnych wniosków kim jestem bo nie wiesz. Są miejsca gdzie ludzie nie mają możliwości podłączenia do gazu- to ich wina? Jak mają się podłączyć do gazu- do swojego tyłka? Logiczne myślenie czasami przydatne. Ludzie są pamiętliwi, pożyjemy i zobaczymy po wyborach.
BRAWO,BRAWO,BRAWO !!!
Wreszcie ktoś mnie wysłuchał,piece na paliwo stałe a już w szczególności na węgiel to średniowiecze energetyczne!!!
Współczuję marklowiczanom,że "uszczęśliwiono" ich takimi zabytkami,czekam rok,dwa aż pojawią się pierwsi chętni do pozbycia się tego,mało kto wytrzyma 10 lat "ciepania węgla"
Wspomnicie moje słowa
Bardzo dobra decyzja .Do poniżej skoro przedkładasz dobro swoje aby się tylko do stołów dostać a nie zależy Ci na czystym powietrzu czyli dobru wspólnym to oby jak najmniej było takich radnych jak ty lub myślących jak ty.
No to chyba sobie w kolano strzelili -pewnie wiele głosów wyborczych będą mieć mniej.