Druga próba opozycji ze strefą bez węgla w Raciborzu. Zabrakło jednego głosu.
Radna Zuzanna Tomaszewska zgłosiła pod koniec środowej sesji wniosek by zobowiązać prezydenta Mirosława Lenka do działań w kierunku wprowadzenia w mieście strefy bez węgla. Uzyskała poparcie 11 radnych, 10 było przeciw.
Tomaszewska przypomniała, że przed miesiącem radni RSS Nasze Miasto zamierzali wprowadzić poprawki w PONE (Program Ograniczania Niskiej Emisji) ale według radnej "zostali zbici z tropu" wypowiedziami urzędników, którzy przestrzegali, że miasto straci dotacje z WFOŚiGW. Później okazało się, że to nieprawda.
28 lutego zwolennicy ogrzewania bez udziału węgla też mieli na sesji pod górkę. Gdy radna Tomaszewska postulowała zobowiązanie prezydenta Lenka do działań według propozycji Naszego Miasta radca prawny pracujący dla urzędu stwierdził, że wymaga to zmian w porządku obrad. Sesja akurat się kończyła, ale po krótkiej dyskusji, radni zdecydowali, że odbędzie się jeszcze głosowanie w tej sprawie. Padł wynik 11:10, a ponieważ potrzebna była większość bezwględna to opozycji zabrakło dwunastego głosu i nowego punktu obrad nie wprowadzono. Przeciwni byli prezydenccy radni. Z klubu Lenka wyłamał się tylko Jan Wiecha, który i tak nie krył niezadowolenia z faktu, że wniosek Tomaszewskiej był wprowadzany z zaskoczenia. Prosił by nie bawić się w politykę tylko w miesiąc - dwa wypracować w specjalnym zespole rozwiązania, które poprą wszyscy.
Radny Leszek Szczasny tłumaczył, że głosowanie nad takim wnioskiem pokaże kto ma odwagę wprowadzać odważne zmiany w mieście.
Przewodniczący Henryk Mainusz tłumaczył, że zagłosował przeciw bo szanuje ludzi, którzy ogrzewają domy węglem.
Prezydent Mirosław Lenk pocieszał Tomaszewską, że zespół, jaki powstanie by wprowadzić zmiany w przyszłorocznym PONE może opracować harmonogram wprowadzenia w Raciborzu strefy bez węgla nawet szybciej niż postuluje Nasze Miasto. Zamiast za 8 lat dojdzie do tego np. już za 4 lata. Ruch opozycji porównał do chęci sprawdzenia reakcji rządzących co według niego nie jest dobrą metodą.
Radna Tomaszewska zapowiedziała, że na marcowej sesji wróci do tematu. Jej klub jest gotów przygotować projekt uchwały.
Dziwił się radny Marek Rapnicki mówiąc, że "raptem kogoś oświeciło" w walce ze smogiem i węglem. - To niepotrzebny incydent, który odrzuci najważniejszy temat tej kadencji - mówił.
Wynik głosowania ws. wprowadzenia do porządku obrad wniosku zobowiązującego M. Lenka do działań.
ZA (11)
Fiołka, Fita, Klima, Mandrysz, Rapnicki, Ronin, Rosół, Szczasny, Szukalska, Tomaszewska i Wiecha
PRZECIW (10)
Cofała, Doleżych, Fica, Loch, Mainusz, Myśliwy, Ostrowicz, Rycka, Szczygielski, Wyglenda
Ludzie:
Henryk Mainusz
Radny Miasta Racibórz, były przewodniczący rady.
Jan Wiecha
Były radny Gminy Racibórz, pracownik Rafako SA.
Leszek Szczasny
Podróżnik, były radny Gminy Racibórz.
Mirosław Lenk
Przewodniczący Rady Miasta Racibórz, były prezydent.
Zuzanna Tomaszewska
Była radna Miasta Racibórz
Komentarze
18 komentarzy
Ja osobiście nie zaufałabym lekarzowi nawet diagnoście który w swoim głosowaniu tak jak pan Ostrowicz głosował przeciw czyli za utrzymaniem w powietrzu dalej rakotworczych związków wynikających ze spalania drzewa i ekogroszku.Panie Witoldzie proponuję Panu dobrze przemyśleć czy Pana głosowanie w lutym na sesji było mądre w powyższej sprawie.!Bo moim zdaniem Pan się tylko ośmieszył w ten sposób głosując. Ma pan działać dla dobra całego miasta a nie dla dobra tych którzy chcą dalej zatruwac nas większość.
@farsa.Matematykę znam a kadzisz raczej Ty.Nie potrafisz zrozumieć widzę tekstu pisanego.O mniejszości która zatuwa spadając węgiel nie chodzi o radnych bo nawet nie wiem czym ogrzewają swoje mieszkania lub domy a chodzi o mieszkańców Raciborza .Nawet prostego tekstu pisanego nie potrafisz zrozumieć a co dopiero pilnej potrzeby zmian w systemie dotacji i ogrzewania w Raciborzu.
PRZECIW: Cofała, Doleżych, Fica, Loch, Mainusz, Myśliwy, Ostrowicz, Rycka, Szczygielski, Wyglenda
Robotnik fizyczny, hydraulik, górnik, drobny sklepikarz, ślusarz, mechanik, strażak... to może w sumie nie dziwić.
Ale lekarz i kurator w tym gronie to wstyd. Panowie Cofała i Ostrowicz... równacie w dół...
Czytam i nie wierzę... Jak my mieszkańcy mamy szanować radnych, jak Przewodniczącym Rady jest facet o inteligencji słoika z kapustą? Kto mu dał tytuł magistra i z czego? Z kopania piłki? Nie zagłosuje za zdrowiem mieszkańców, bo szanuje tych, którzy palą węglem. No dno intelektualne. Niech jeszcze zagłosuje przeciw zakazowi palenia w szkołach, bo szanuje tych, którzy palą fajki...
Ja moje dzieci i moja rodzina oraz moi znajomi chcemy oddychać czystym powietrzemw Raciborzu oraz żyć w zielonym przyjaznym mieście.Aby były w nim drzewa ,krzewy skwery parki pełne ptaków.Dlatego nie zgadzam się na "betonowanie"miasta,na wycinanie drzew,nie zgadzam się na likwidowanie skwerów pod parkingi czy inne inwestycje.Opanujcie się w Tym mieście.Niech Pan Winiarski przestanie wycinać nam drzewa w Raciborzu poprzez jego inwestycje drogowe.Wreszcie do Pana prezydenta Lenka - proszę przestać wspierać instalacje C.O. na węgiel i to natychmiast .Bo inaczej nigdy nie mamy nawet cienia szansy na wyjście ze skażonego smogiem powietrza.Na koniec do radnych kwiaty dla radnej Tomaszewskiej oraz wszystkich pozostałych radnych którzy ją wsparli na lutowej sesji, a nagana dla pozostałych radnych którzy głosowali przeciwko dobrym zmianom.Strefa bez węgla w Raciborzu powinna wejść w życie jak najszybciej i tu się zgadzam z prezydentem Lenkiem w 100%.
wybór macie prosty raciborzanie głosujcie za ZDROWIEM
straszne, że radni kolaicji nie chca uczynic Raciborza wolnym od smogu, i to przy tak dlugim okresie przejsciowym sie przecistawiaja manipuluja opinia, ze rzekomo chca pozwolic bednym na palenie weglem, a przeciez ten wniosek tomaszewskiej nie dotyczy tej zimy ani kolejnych 7, raciborzanie opamietajcie sie jesienia i glosujcie madrze jesienia, niech to miasto w koncu bedzie moglo byc w 21 wieku, radni kolaicji chca go utrzymac niestety w20 wieku i zadne racjonalne argumenty do nich nie trafiaja...
@Leno- Jaka duża mniejszość 11:10 - matematyki nie znasz? Kadzisz bezrozumnie-też w wyborach będziesz startować?
Tylko chwalić za tak długo przez wielu oczekiwaną inicjatywę jaką złożyła radna Tomaszewska. oraz wszystkich radnych którzy ją poparli.Nie może być tak aby duża mniejszość chcących ogrzewać się węglem i drewnem zatruwała większość tych którzy mają od dawna ekologiczne ogrzewanie i w dodatku ponoszą wyższe koszty ogrzewania. To trzeba jak najszybciej wdrożyć. Oraz już w tym roku skończyć definitywnie z dotacjami do ekogroszku.
Pan Radny Jan Wiecha pokazał klasę w myśleniu o wspólne dobro całego miasta i to ponad partyjnymi podziałami
której od lat niestety brakuje paru innym panom radnym z koalicji prezydenta Lenka..Brawa dla Pana Panie Janie ! Bawa dla pozostałych radnych z NAM oraz niezależnych Rapnickiego ,Fity, Szukalskiej.Rosoła.Czejść i chwała BOHATEROM !
Panie prezydencie Lenk.Dlaczego chce Pan w tym roku dotować w mieście kotły na ekogroszek.Przecież to jest czyste samobójstwo dla tego miasta i jego mieszkańców. Kilkadziesiąt tysiecy Pana wyborców mieszka w budynkach z ciepłem systemowym lub ogrzewa gazem i nie zgadzają się aby być dalej zatruwani spalanym węglem lub drewnem w piecu .Panie Prezydencie proszę o rozsądek .Uratuj Pan tegoroczne PONE zrób Pan tak aby żaden piec na ekogroszk nie został zdotowany w zasiegu gazu w miescie !!!
Szkoda że przewodniczący Majnusz nie powiedział że szanuje też 50 tyś mieszkańców którzy muszą tracić zdrowie z powodu wdychania rakotwórczego bemzoapirenu i innych trucizn powstających właśnie ze spalania drewna i węgla. Szacunek dla radnego Wiechy za miażdżącą mądrość w stosunku do pozostałych swoich kolegów z klubu którzy zachowali się moim zdaniem jak chłopcy z piaskownicy a nie jak dorośli ludzie. Szacunek dla pozostałych radnych głosujących ZA czyli : Fiołka, Fita, Klima, Mandrysz, Rapnicki, Ronin, Rosół, Szczasny, Szukalska, Tomaszewska .
Jak można dalej opierać ogrzewanie w mieście na weglu? To jest niemądre przy takim poziomie smogu.My tu zginiemy przy takim postępowaniu.
Brawo dla radnych którzy poparli radną Tomaszewską.Reszta powinna się wstydzić .moim zdaniem
wyraz twarzy tej pani sugeruje że nienawidzi biednych ludzi którzy wydają duże pieniądze na węgiel żeby nie zamarznąć
Mam nadzieję że zakaz obejmie również ciepłownie miejskie oraz kotłownie szpitala szkół i innych przedsiębiorstw
Jak Pan Mularczyk załatwi reparacje od Niemców to gaz, piece i wszystko co związane z ogrzewaniem będzie za darmo - więc spokojnie, nie ma się czym martwić
Rozsądek mówi że uzależnienie się od paliwa droższego i do tego importowanego w sytuacji kiedy nasz kraj wypowiada wojnę całemu światu to samobójstwo , no ale przecież kampania wyborcza już się rozpoczęła, a działanie proekologiczne są modne .