Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Budują plażę na Pniowcu. Sanepid bada wodę [ZDJĘCIA]

08.08.2017 09:00 | 0 komentarzy | pm / UM Rybnik

Miasto kontynuuje prace na Pniowcu, chociaż w dalszym ciągu obowiązuje tam zakaz kąpieli.

Budują plażę na Pniowcu. Sanepid bada wodę [ZDJĘCIA]
Fot. Dariusz Tukalski
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wody zbiornika zostały zbadane pod względem sanitarno-epidemiologicznym. Wyniki pobranej przez rybnicką PSSE 24 lipca próbki wykazały przekroczenie dopuszczalnych parametrów mikrobiologii. W związku z faktem, że właściwa ocena stanu wody możliwa jest po pobraniu kilku próbek z różnej części zbiornika i uśrednieniu wyników, rybnicki Sanepid zrealizował kolejne badania, które wykazały znaczną poprawę parametrów mikrobiologii (Escherichia coli – wartości poniżej normy, paciorkowce kałowe – jedna z badanych próbek wykazuje nieznaczne przekroczenie normy).

Miasto formalnie przejęło teren zbiornika z końcem czerwca i dopiero wtedy można było rozpocząć prace pozwalające na wykorzystanie terenu w celach rekreacyjno-wypoczynkowych. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców założono jak najszybsze udostępnienie terenu w formie umożliwiającej jak najpełniejsze korzystanie z uroków obszaru. Realizowane prace porządkowe zaczynają przynosić efekty, co potwierdzają próbki badań mikrobiologicznych. Niestety, prawie każdy zbiornik wodny okresowo boryka się z problemem zakwitu glonów (np. tyskie Paprocany) co uniemożliwia kąpiel.

W związku z prowadzonymi pracami oraz ze względu na stwierdzoną przez Sanepid obecność zakwitów sinic i makroalg oraz zanieczyszczeń w postaci butelek szklanych, na Pniowcu w dalszym ciągu obowiązuje zakaz kąpieli.

Trwający już pierwszy etap prac na terenie zbiornika polega na uporządkowaniu terenu przez służby miejskie. Stopniowo nawożony jest też piasek. Zwiększony został nadzór w zakresie zachowania czystości terenu wokół Pniowca, kontrole okolicznych posesji prowadzi Straż Miejska.

Warto podkreślić, że Miasto dąży do takiego zagospodarowania terenu przy zbiorniku Pniowiec, aby pełnił on funkcję rekreacyjną znacznie wykraczającą poza ściśle związaną z sezonem letnim kąpielą w wodach zbiornika. Chodzi o to, by mieszkańcy w jak największym zakresie mogli korzystać z bogactwa i uroków tego terenu, nie tylko latem, ale i przez cały rok (spacery, jazda na rowerze, odpoczynek na łonie natury, relaks w ramach dostępnej infrastruktury itp.).

Jakość przestrzeni publicznych decyduje o jakości naszego życia w mieście, a uporządkowany teren przyciąga porządek – mieszkańcy, otrzymując zadbany teren, zaczynają o niego dbać. Tak może być także w przypadku Pniowca. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza z uwagi na duże prawdopodobieństwo tego, że mikrobiologiczne zanieczyszczenia zbiornika mają pochodzenie odzwierzęce.