Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Dekomunizacja po raciborsku

16.06.2017 10:32 | 0 komentarzy | żet

Do zmiany nazw kwalifikuje się w Raciborzu pięć ulic: Stanisława Drzymały, Dąbrowszczaków, Pionierów, Jana Badury oraz Czynu Społecznego. Konsultowany przez władze miasta projekt uchwały zakłada zmianę nazw tylko dwóch ulic.

Dekomunizacja po raciborsku
Dąbrowszczacy, przed wycofaniem z Hiszpanii, przysięgają wierność sprawie Republiki (fot. domena publiczna).
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Do 19 czerwca raciborzanie mogą wziąć udział w konsultacjach społecznych uchwały dotyczącej zmiany nazw ulic o komunistycznej proweniencji. Teoretycznie takich ulic jest w Raciborzu pięć: Stanisława Drzymały, Dąbrowszczaków, Pionierów, Jana Badury oraz Czynu Społecznego.

Władze Raciborza proponują, aby zmienić tylko dwie z nich - górnośląskiego działacza komunistycznego Stanisława Drzymałę ma zastąpić Michał Drzymała - chłop, który stał się symbolem walki z germanizacją w zaborze pruskim. Druga zmiana miałaby dotyczyć ulicy Dąbrowszczaków. Nazwa ta odnosi się do Brygady im. Jarosława Dąbrowskiego, która w latach 1936-1939 brała udział w hiszpańskiej wojnie domowej po stronie komunistów. Propozycja władz zakłada zmianę nazwy na 1 Maja, gdyż Dąbrowszczaków stanowi naturalne jej przedłużenie.

Sztandar polskiego batalionu im. Dąbrowskiego. Napis w prawym górnym rogu po hiszpańsku: Za Waszą Wolność i Naszą. Na środku: Batalion Dąbrowskiego - Godni synowie polskiego ludu oraz Polska Socjalistyczna Republika Radziecka (za Roman Sidorski/histmag.org)

W myśl projektowanej uchwały, nie doszłoby do zmiany nazwy ulicy Pionierów, gdyż odnosi się ona do "osadników zagospodarowujących nowe tereny, przybyłych do ziemi raciborskiej włączonej w granice Polski po II wojnie światowej i zasiedlanych przez ludność napływową". Podobnie rzecz się ma z ulicą Jana Badury. W życiorysie jej patrona, malarza i rzeźbiarza, nie dopatrzono się plam. Co do ulicy Czynu Społecznego, jej nazwa nawiązuje wprost do działań mieszkańców Sudoła, którzy we własnym zakresie (w czynie społecznym) utwardzili drogę, gdy została ona włączona do Raciborza.

Raciborzanie, którzy mają uwagi do propozycji przedstawionych przez władze miasta, mogą kierować je w formie pisemnej do Wydziału Dróg Miejskich Urzędu Miasta Racibórz przy ul. Batorego 6. Można również wysłać maila na adres: drogimiejskie@um.raciborz.pl.