Kwiat raciborszczyzny. Oto laureaci nagrody Mieszko A.D. 2016
Ks. Adrian Bombelek (kultura), Tomasz Kuryłowicz (dziedzina społeczna), Browar Zamkowy (promocja), Zbigniew Woźniak (całokształt) oraz Wiesława Bochynek (całokształt) to laureaci przyznawanej przez powiat raciborski nagrody. W niedzielę 29 stycznia w Rzuchowie odbyła się uroczysta gala nagrody Mieszko A.D. 2016. Poniżej sylwetki kandydatów. Więcej zdjęć wkrótce.
Ks. Adrian Bombelek (dziedzina kultury) - dziekan Dekanatu Raciborskiego. Proboszcz Parafii Świętego Mikołaja w Raciborzu. Wielki społecznik i animator życia kulturalnego. Pierwszy dekretowany duszpasterz motocyklistów. Inicjator i współorganizator corocznego przemarszu Orszaku Trzech Króli – wydarzenia skupiającego grono około dwóch tysięcy osób. Główny organizator uznanego corocznego Koncertu Kolęd i Pieśni Bożonarodzeniowych autorstwa Elżbiety i Andrzeja Biskupów. Organizator, wpisującego się w uroczystości kanonizacji Jana Pawła II, Koncertu Papieskiego. Opiekun i wychowawca dzieci i młodzieży. Współorganizator z Radą Parafialną pielgrzymek, festynów i dożynek parafialnych oraz obchodów Dnia Świętego Marcina. Współorganizator i koncelebrans uroczystej Mszy Świętej na Wawelu odprawionej przez Metropolitę Krakowskiego Księdza Kardynała Stanisława Dziwisza za mieszkańców ziemi raciborskiej na wspomnienie 800-lecia śmierci władcy raciborskiego i krakowskiego księcia Mieszka IV Laskonogiego.
Tomasz Kuryłowicz (dziedzina społeczna) - laureat to wolontariusz i społecznik. Swój wolny czas i niespożytą energię wykorzystuje by pomagać innym. Jest wolontariuszem akcji „Szlachetna paczka”; w ostatniej edycji był jej liderem. Corocznie kwestuje w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy, jest stałym uczestnikiem licytacji. W ramach fundacji Doktor Clown niesie małym pacjentom w oddziałach szpitalnych wspaniałą terapię śmiechem. Zanim sformalizował swoje aktywności w zakresie wolontariatu wspierał materialnie domy dziecka. Nie odmawia pomocy potrzebującym. Gościł pod swoim dachem i pomógł w powrocie do domu w Afryce słynnej raciborskiej piłkarce. Jego dotychczasowe zaangażowanie w ideę krzewienia wolontariatu doceniło miasto Racibórz przyznając mu tytuł Wolontariusza Roku. Tomasz Kuryłowicz aktywizuje sąsiadów, jest inicjatorem potrzebnych społecznie akcji w swoim małym lokalnym środowisku. Doprowadził między innymi do budowy placu zabaw na swoim osiedlu. Jego najnowszą koncepcją jest poszerzenie oferty mini zoo w Arboretum Bramy Morawskiej o zagrodę zwierząt gospodarskich.
Browar Zamkowy Sp. z o.o w Raciborzu (dziedzina promocji) - pod tą nazwą firma funkcjonuje od 2010 r. kultywując raciborskie tradycje piwowarskie sięgające XVI stulecia. Aktualnie browar to nowoczesna firma zachowująca tradycyjne metody warzenia piwa z zachowaniem technologii zapewniających produkowanym tu kilku gatunkom piwa najwyższą renomę nie tylko w mieście ale w całym kraju a także za granicą. Piwa: Twierdzowe, Raciborskie, Miodowe czy Porter są laureatami znaczących festiwali, targów, konkursów i degustacji. Firma jest zdobywcą wielu branżowych nagród i wyróżnień a lokalnie uhonorowana została Filarem Ziemi Raciborskiej. Browar prowadzi działalność charytatywną i wspiera finansowo wiele lokalnych przedsięwzięć. W ubiegłym roku był też współproducentem filmu poświęconego działalności Fundacji Kardiochirurgii profesora Religi a w trosce o przywrócenie świetności historycznej odrestaurował piękne wnętrze dziewiętnastowiecznej warzelni aranżując tu – głównie z myślą o zwiedzających - salę degustacyjną. Wyznając dewizę; „My piwo tworzymy, inni je produkują” jest kreatorem rozpoznawalnej powszechnie raciborskiej marki.
Zbigniew Woźniak (całokształt dzialalności) - właściciel pałacu w Wojnowicach – dziewiętnastowiecznej rezydencji, którą uratował od degradacji, co więcej odrestaurował a w jej wnętrzach stworzył ciekawą ofertę kulturalną i turystyczną. Ponad dziesięć lat temu zainaugurował nowe życie pałacu udostępniając jego wnętrza i otaczający go park mieszkańcom i turystom. Obiekt stał się jedną z bardziej rozpoznawalnych wizytówek Raciborszczyzny. Powstałe tu muzeum wsi dawnej i muzeum horroru cieszą się ciągłym zainteresowaniem ze strony zwiedzających. Kompleks pałacowo - parkowy jest także miejscem wielu plenerów malarskich oraz imprez naukowych i kulturalnych. Zbigniew Woźniak jest założycielem i prezesem Stowarzyszenia „Pałac w Wojnowicach – wczoraj dziś i jutro”, którego celem jest propagowanie wartości historycznych i kulturowych oraz kreowanie przyszłego wizerunku tego obiektu. Za ratowanie dziedzictwa narodowego jakim jest wojnowicki pałac i działalność charytatywną uhonorowany został Orderem Świętego Stanisława Pierwszej Klasy. Jest też wyróżniony Filarem Ziemi Raciborskiej. Jest także autorem kilku wydawnictw; między innymi powieści sensacyjnej „Oko zła” i zbioru satyrycznych wierszy zatytułowanego
„W zwierciadle satyry”. Od lat prowadzi szeroką działalność charytatywną; między innymi wspiera raciborski CRON, sponsoruje plenery, spektakle warsztaty, spotkania, sesje, udostępnia obiekt dla potrzeb różnych twórców, występuje w „Gwiazdce serc”, pisze teksty dla „Teatru na zamku”. Aby zapewnić współfinansowanie swoich zamierzeń, zrealizował już kilka programów grantowych; jeden z nich – pod patronatem starosty raciborskiego - umożliwił wydanie we współautorstwie z dr Kornelią Lach książki „Hassermany, klekanice i inne stwory … podania ludowe na polsko – czeskim pograniczu”.
Wiesława Bochynek (nagroda specjalna) - od prawie ćwierćwiecza związana jest z Domem Kultury w Kobyli. Od dziesięciu lat jest dyrektorem Gminnego Ośrodka Kultury w Kornowacu. Przewodnią ideą jej życia jest praca z ludźmi i dla ludzi. Znajduje to odzwierciedlenie głównie w różnorakich inicjatywach kulturalnych ale także społecznych i zdrowotnych. Na wszystkich tych polach – wykorzystując odpowiednie predyspozycje i ogromną charyzmę - z powodzeniem aktywizuje do pracy i integruje w działaniu nie tylko najbliższych współpracowników ale także lokalną społeczność. Jednak szczególną atencją i estymą laureatka darzy dzieci i młodzież starając się – z wielkim powodzeniem – stwarzać dogodne warunki dla rozwijania ich talentów, realizowania zainteresowań i pasji oraz spędzania wolnego czasu. Działania te w znacznym stopniu zapewniają wyrównywanie szans. Skuteczność laureatki zaowocowała też współpracą międzynarodową środowisk twórczych pomiędzy Kornowacem i czeską Vresiną. Pani Wiesława Bochynek realizuje z powodzeniem również działania menedżerskie. Swoją wiedzę nabytą między innymi w Lokalnej Grupie Działania „Lyskor” skutecznie wykorzystuje na trudnym rynku zdobywania źródeł finansowania wszelkiej działalności społecznej. Przykładem tej aktywności jest między innymi realizacja międzynarodowego projektu pod nazwą „Polsko – Czeskie spotkania artystyczne”. Jej staraniem wiele utalentowanych osób mogło zaprezentować się szerzej a dużo ciekawych i wartościowych wydarzeń zewnętrznych mogli u siebie zobaczyć mieszkańcy gminy.
źródło: Starostwo Powiatowe w Raciborzu, oprac. żet, fot. Nowiny.pl