Poniedziałek, 16 września 2024
imieniny: Edyty, Kornela, Kamili
RSS
W poniedziałek, 12 czerwca na terenie Nadleśnictwa Rudy Raciborskie (leśnictwo Borowiec i Krasiejów) przy dźwiękach trąb sygnalistów oficjalnie oddano do użytku dwa nowe zbiorniki małej retencji, których zadaniem będzie gromadzenie wody...
Do udziału w programie zachęcali m.in. senator Ewa Gawęda, wiceprezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach Adam Lewandowski i wójt Grzegorz Niestrój, a specjaliści WFOŚiGW służyli mieszkańcom fachową poradą.
Nowa oferta raciborskich przedsiębiorstw Rafako i Ensol skierowana jest do ciepłowni. To nowoczesny system wytwarzania i magazynowania ciepła pozyskanego z kolektorów słonecznych oraz systemów pomp ciepła.
Wreszcie dowiemy się, czy racja w sporze o jakość powietrza w Raciborzu leży po stronie władze miasta, czy też bijących na alarm członków Raciborskiego Alarmu Smogowego.
Raciborski Alarm Smogowy w natarciu. Na zorganizowane w Markowicach spotkanie przyszło ponad 30 osób.
Przełom w podejściu władz Raciborza do kwestii monitorowania jakości powietrza w naszym mieście. Prezydent Mirosław Lenk jest już po słowie z dr. inż. Piotrem Kalusem z PWSZ Racibórz. Naukowcy i studenci raciborskiej uczelni jeszcze w tym...
RSS Nasze Miasto wystartowało z kampanią uświadamiającą o złej jakości powietrza w Raciborzu. Stowarzyszenie Dawida Wacławczyka chce walczyć z raciborskim smogiem i ma zakrojony na wiele lat plan działania.
Subregion opublikował wyniki naboru wniosków dotacyjnych w programie "OZE w budynkach mieszalnych na terenie Subregionu Zachodniego województwa śląskiego".
Punktualnie o godz. 9:00 rozpoczął się nabór wniosków o dofinansowania w ramach rządowego programu Mój Prąd 6.0. O pieniądze mogą ubiegać się osoby inwestujące w systemy mikroinstalacji fotowoltaicznych, magazyny energii elektrycznej i magazyny ciepła. Przyjmowanie wniosków potrwa do grudnia lub do wyczerpania puli środków.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wypłaci łącznie ponad 500 tys. zł pierwszym beneficjentom programu priorytetowego „Moja elektrownia wiatrowa”. Uruchomiony 17 czerwca 2024 r. program skierowany jest do osób fizycznych, które zamontowały mikroinstalacje wiatrowe, w tym także z magazynami energii.
W czwartek 18 lipca w tanicy obozowej „Lipowiec” Hufca Ziemi Wodzisławskiej w Ustroniu odbyło się podpisanie umowy pomiędzy ZHP Chorągiew Śląska oraz Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach na dofianansowanie zadania „Profilaktyka zdrowotna i edukacja ekologiczna na obozach harcerskich 2024”.
Po raz kolejny wyprodukowana zielona energia "poszła na straty". Dzięki pięknej pogodzie towarzyszącej nam przez całą majówkę źródła odnawialne wyprodukowały ponad 380021 MWh z energii słonecznej i 260221 MWh z wiatrowej. Niestety duża część przepadła. Ze względu na stosunkowo niskie zapotrzebowanie (wynikające z dni wolnych)...
W przestrzeni konferencyjnej Stadionu Śląskiego zainaugurowano kolejną edycję Śląskiego Konwentu Klimatycznego „Climate – Con 2023”
W poniedziałek, 12 czerwca na terenie Nadleśnictwa Rudy Raciborskie (leśnictwo Borowiec i Krasiejów) przy dźwiękach trąb sygnalistów oficjalnie oddano do użytku dwa nowe zbiorniki małej retencji, których zadaniem będzie gromadzenie wody na wypadek suszy bądź akcji gaśniczej.
W połowie marca media doniosły, że Parlament Europejski przyjął projekt przepisów, w myśl których od 2028 roku zeroemisyjne mają być wszystkie nowe budynki. Natomiast do 2026 zeroemisyjne mają stać się budynki zajmowane czy eksploatowane przez władze publiczne lub do nich należące. To nie wszystko. Obecnie zapowiadany jest nowy podatek....
Urząd Miasta w Raciborzu rozpoczął cykl spotkań ekodoradcy z przedszkolakami. Temtem zajęć jest czyste powietrze i jego zanieczyszczenie.
W czwartek, 22 września br. na świecie obchodzony jest Dzień bez Samochodu. Właściciele samochodów właśnie wtedy, na podstawie dowodu rejestracyjnego danego samochodu oraz dowodu tożsamości ze zdjęciem, są uprawnieni do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską.